Sean Smyrichinsky našel v moři ztracenou jadernou bombu.

Sean Smyrichinsky našel v moři ztracenou jadernou bombu. | zdroj: dailymail.co.uk


Kanadské námořnictvo hledá na dně moře jadernou bombu z 50. let

TÉMATA: potápěči | nálezy | jaderné zbraně | kanada

user-avatar

Tomáš Chalupa

10. 11. 2016 | 11:00

Potápěč Sean Smyrichinsky se ponořil na dno moře poblíž Banksova ostrova a našel tam velmi podivný předmět. Vypadalo to jako bomba. V 50. letech minulého století v oblasti havaroval bombardér a jedna jaderná puma MK IV se tu ztratila. Kanadské námořnictvo na místo vyslalo své lodě.

Bomba se u Banksova ostrova ztratila po havárii letadle B-36 Convair 14. února 1950. Letadlo tehdy začalo hořet, posádka vyskočila ven a stroj se zřítil někam do moře. Pět členů posádky zahynulo, dvanáct se zachránilo. Vrak bombardéru  se našel až po čtyřech letech, ale bomba na palubě nebyla. Nikdy se ji nepodařilo najít. Tedy až doteď.

Smyrichinsky je přesvědčen, že ji našel. "Vypadalo to jako bagetka přeříznutá napůl. Když jsem se vynořil, řekl jsem mojí posádce: Proboha, asi jsem našel UFO. Je to ta nejdivnější věc, co jsem kdy viděl," vzpomíná Smyrichinsky.

Začal pátrat a vyptávat se lidí v oblasti, co by to mohlo být, a brzy se dozvěděl o příběhu se ztracenou jadernou bombou. Kanadské královské námořnictvo už o jeho objevu rovněž ví a podle svého mluvčího vyšle vbrzku na místo svá plavidla, aby předmět z vody vylovila a ověřila, co to vlastně je. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

10. 11. 2016 | 11:00

Zavří­t reklamu