Dokument o Windsorském hukotu | zdroj: youtube.com


Kanadské město už osm let trápí neznámý zvuk

TÉMATA: záhady | kanada | města | zvukový smog

user-avatar

Tomáš Chalupa

7. 03. 2018 | 08:00

V kanadském Windsoru poblíž Detroitu řeší už osm let zapeklitý problém. Místní obyvatele i jejich čtyřnohé mazlíčky trápí zvuk, jehož původ nikdo nezná. A začíná to být vážné.

Pro zvuk už se vžil název Windsorský hukot. Mnoho z 210 tisíc obyvatel města opakovaně hlásilo, že zvuk mění intenzitu a přichází v nahodilých intervalech. Ve městě není nikdo, kdo by o něm nebo přímo ho neslyšel. Někdy je zvuk slyšet sotva pár hodin, jindy se ozývá celé dny. Místní obyvatelé kvůli němu údajně trpí různými zdravotními komplikacemi, jako jsou bolesti hlavy, migrény nebo nespavost. Několik z nich se dokonce z města kvůli tomuto fenoménu odstěhovalo.

„Nedá se tomu nijak uniknout. Jdeš ven na zahradu, užít si slunce a zvuk tam stále je,“ popisuje každodenní trápení čtyřiašedesátiletý důchodce Mike Provost. „Představte si vzdálené hřmění, které se stále opakuje, dny a týdny. Takové to je,“ dodává.

Někteří připodobňují zvuk k basovému zvuku u reproduktorů, jiným připadá jako zvuk dieselového motoru. Někteří s trochou humoru tvrdí, že přesně takový zvuk vydává loď Enterprise ze Star Treku před tím, než přejde na warpový pohon.  Co je ale vůbec nejhorší a na čem se shodují všichni, je fakt, že zvuk se objevuje zcela nepravidelně a nepředvídatelně. Stejně tak je nepředvídatelné i to, jak dlouho bude trvat. To má za následek, že si na něj prakticky není možné zvyknout a není ani možné se na něj nějak připravit. Konstantnímu hukotu by lidé časem přivykli, pokud by se zvuk vyskytoval jen v určité hodiny, bylo by možné se mu vyhnout, ale takto dělá lidem ze života doslova peklo.

Podle veterinářů zvukem trpí také zvířata ve městě, zejména domácí mazlíčci obyvatel. Psi štěkají kdykoliv se zvuk ozývá, což ještě zhoršuje atmosféru ve městě. Obyvatelé už mají celého trápení dost.

Jenže původce zvuku se přes všechnu snahu nepodařilo odhalit. Problém je, že ne každý jej slyší, přestože třeba v roce 22 tisíc lidí volalo na nejrůznější linky, aby si stěžovalo na tento hluk. Jeho existence je nepopiratelná. Samozřejmě na scénu nastoupili ufologové, kteří zvuk přičítali tajným vládním experimentům a UFO. Mnohem pravděpodobnější se jeví názor obyvatel, kteří za celou věcí vidí společnost US Steel, která má svou továrnu na nedalekému Zug Islandu. Většina obyvatel se domnívá, že právě odtud pramení všechny potíže se zvukem.

Kdykoliv se ale někdo na firmu obrátil, společnost vše zahrála do autu a rozhodně se nechtěla podílet na žádném vyšetřování. Zoufalí obyvatelé dokonce navrhli, že by firma byla zproštěna jakýchkoliv obvinění, pokud by se prokázalo, že zvuk pochází z její továrny. Obyvatelům by bohatě stačilo, pokud by společnost učinila potřebné kroky k vyřešení problému. Ani tento návrh nepřinesl změnu a Windsorský hukot se tak dále nese nad městem.

Problému se také věnovalo několik dokumentárních pořadů, které celkem jasně ukázaly, že tento zvuk je opravdu zásadní problém pro místní obyvatele. Ocelárny na ostrově Zug ale jedou dál naplno a na změnu si tak obyvatele budou muset nejspíš ještě hodně dlouho počkat. A nebo si sbalit kufry a odejít.

user-avatar

Tomáš Chalupa

7. 03. 2018 | 08:00

Zavří­t reklamu