válkaČeskoslovenskoobjevy

Kanadské město má vězení pro lední medvědy

Kanadské město má vězení pro lední medvědy
Zdroj: amusingplanet.com
+ 4 fotky+ 5 fotek

Město Churchill je jedno z nejseverněji položených měst v Kanadě. Leží v Hudsonově zálivu, asi 1000 kilometrů severně od Winnipegu, hlavního města provincie Manitoba. Je tu zima, stále fouká vítr a je tu také mnoho ledních medvědů.

Tomáš Chalupa 14. července 2020

Jen v dohledu města jich žije 800, celkově jich je v oblasti kolem 10 000. Jejich migrační trasa vede přímo přes město. Místní lidé si sice na jejich permanentní přítomnost zvykli, ale i tak přiznávají, že je to s medvědy někdy o nervy. To třeba když v noci napadne čerstvý sníh a vy ráno najdete medvědí stopy hned za svým domem. Medvědi jsou zkrátka nedílnou součástí života v Churchillu. Ne nadarmo sem jezdí turisté, protože tady je šance spatřit bílé huňáče téměř stoprocentní.

V Churchillu naštěstí nedošlo až asi na dva incidenty nikdy k nějakému napadení člověka medvědem. Místní lidé ale musí dodržovat předpisy a nevydávat se do míst, která jsou označena výstražnými cedulemi, za ně se nesmí.

Od roku 1970 také v Churchillu mají speciální program na ochranu před medvědy. Pokud člověk spatří ledního medvěda v nebezpečné vzdálenosti, může zavolat horkou linku. Přijedou pracovníci programu, kteří se ho snaží zaplašit střílením gumových projektilů. Pokud ani to nepomůže, je medvěd uspán speciální střelou. Medvěd je pak odvezen do zařízení, kterému místní neřeknou jinak než vězení pro medvědy. Je to kotec, kde medvěd nějakou dobu setrvá, než je vypuštěn znovu do přírody. Vězení pro medvědy je v bývalém leteckém hangáru, kde je hned několik kotců pro medvědy. Medvědi zde bývají umístění zpravidla jeden měsíc. Dostávají jen vodu a sníh, ale žádnou potravu. Pro ledního medvěda to není nějak zásadně ohrožující doba, tito tvorové vydrží bez potravy podstatně déle. Ale údajně je to odradí od toho hledat ve městě potravu a případně ohrožovat obyvatele.

Vězení je skutečně vězení, medvědi se zde nemají mít dobře a má je to jednoznačně odradit od toho, aby se někdy v budoucnu vrátili do města. Propuštění probíhá tak, že medvěd je opět uspán, pak ho helikoptéra převeze daleko od města, kde ho vyloží. Medvěd se probudí a jde si po svých. Ještě před tím dostane na kůži malou značku. Tím se zjistí, jestli se do města nevrátil recidivista, který už má za sebou pobyt ve vězení. Ročně ve vězení skončí asi 50 medvědů. Churchill je zatím jediným místem na světě, kde mají toto zařízení pro lední medvědy.

Situace kolem medvědů byla v Churchillu dlouho stabilní, ale v posledních letech se mění. Ledu ubývá vinou globálního oteplování a medvědi mají problém najít potravu. Bez ledu nejsou schopni dlouhodobě přežít. Očekává se větší snaha medvědů najít potravu ve městě. Současně vědci zaznamenali pokles jejich populace. Vězení pro medvědy tak bude potřeba nepochybně i v následujících letech.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu