Studentka z Kanady objevila čtyři nové planety, jedna je velmi zajímavá. | zdroj: youtube.com


Kanadská studentka objevila čtyři nové planety

TÉMATA: planety | vesmír

user-avatar

Tomáš Chalupa

4. 06. 2016 | 11:30

Dvaadvacetiletá Michelle Kunimotová z Kanady je nejmladším člověkem, kterému se podařilo objevit novou planetu ve vesmíru. Dívka navíc objevila rovnou čtyři planety.

Dvě z planet jsou podobné velikosti, jako je naše Země. Třetí  je spíše velká jako Merkur a čtvrtá je větší než Neptun. Právě tahle poslední je nejzajímavější, protože na jejím povrchu je voda, a tudíž by tam mohl být i život. Navíc se nachází v tzv. pásmu života, tedy v takové vzdálenosti od Slunce, kdy může mít příhodné podmínky pro život. Nově objevené planety

Jak vlastně takové hledání exoplanety probíhá? Je to zdlouhavý a pracný proces. Hvězdy jsou jen světelné body na nebi. Musí se sledovat takzvané přechody, kdy kolem hvězdy letí planeta, a tudíž se na ní objeví miniaturní černý bod. Najít ho je mimořádně obtížné. Velké hvězdy navíc mají velké oběžnice a planety po nich putují velmi dlouho. Klidně i dva roky našeho času, což je případ právě poslední exoplanety velikosti Neptunu. Její oběh trvá 637 dní. Přesto se Kunimotové podařilo existenci planety odhalit. Jde podle všeho o mladou velkou naději světové astronomie a jistě to nejsou poslední planety, které se jí podařilo najít. 

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

4. 06. 2016 | 11:30

Zavří­t reklamu