válkaČeskoslovenskoobjevy

Kanadská společnost vyvinula štít, který vás zneviditelní

Kanadská společnost vyvinula štít, který vás zneviditelní
Zdroj: iflscience.com

Štít neviditelnosti se jmenuje Quantum Stealth a vyvinula ho kanadská společnost Hyperstealth, která se zaměřuje na kamuflážní technologie. Kdo štít drží, ten za ním není vidět.

Tomáš Chalupa 2. prosince 2019

Štít není nijak masivní, naopak je tenký jako papír. Výhodou je, že materiál je levný a nevyžaduje navíc žádný zdroj energie. Celý fígl je v principu skel, které lámou světlo tak, že jsou vidět pouze předměty velmi blízko za ním nebo naopak velmi vzdálené. Ale člověk, který je za štítem, je v takové vzdálenosti, že ho systém skel zneviditelní. To platí i pro jakýkoliv předmět, který je za štít umístěn. Je jedno, jakou má barvu, nebo z čeho je vyroben, vidět zkrátka není nic. Tedy popravdě, pozorovatel jaksi tuší, že něco za štítem je, ale je to natolik rozmazané, že je to vlastně neviditelné.

S vývojem speciálního materiálu na štít začala společnost už v roce 2010. Spolupracovala přitom s vojenskými institucemi a organizacemi, aby lépe znala jejich požadavky. Guy Cramer z Hyperstealthu si nechal patentovat už čtyři patenty a natočil spoustu videí na téma neviditelnost a neviditelné materiály.

Celý nápad přitom není nijak geniální nebo revoluční. Vychází z tzv. Snellova zákona, který popisuje zákonitost lomu světla ve dvou různých prostředích. Nic, co by lidstvo neznalo už dlouho. Inovativní je tak především samotná technologie, která tento princip využívá.

Nyní je otázkou, co s celou technologií dál. Samotný štít je celkem k ničemu, takto se Quantum Stealth ve výsledku určitě používat nebude. Ale pokud by se tímto materiálem pokrývala například bojová vozidla, zřejmě by to mohlo přinést revoluci ve válčení. K tomu ale ještě zbývá velmi dlouhá doba. Zatím slouží štít spíše jako demonstrace schopností nového materiálu a pokroku, který samotná společnost učinila. Nabídky na využití ve vojenské oblasti na sebe ale jistě nenechají dlouho čekat.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu