válkaČeskoslovenskoobjevy

Kanaďané našli ztracenou Franklinovu loď. Odhalí konečně pravdu o zkáze jeho expedice?

Kanaďané našli ztracenou Franklinovu loď. Odhalí konečně pravdu o zkáze jeho expedice?
Zdroj: vova.cz

Kanadská expedice ohlásila nález jedné ze dvou lodí anglického kapitána Johna Franklina. Jeho výprava kolem pobřeží Severní Ameriky za hledáním severozápadního průplavu, spojujícího Atlantik a Pacifik, skončila katastrofou, jejíž okolnosti jsou však doposud neznámé.

Tomáš Chalupa 9. října 2014

Kapitán John Franklin byl dobrodruh a pravý dobyvatel Arktidy. Do nehostinných Arktických krajů se vypravil několikrát. Jeho velká expedice z roku 1821 putující neprobádanými končinami severní Kanady však skončila katastrofou. Pěší pochod musel kvůli zimě ukončit a cesta zpět se stala příšerným martýriem, při kterém docházelo i ke kanibalismu. Na své pouti prošel 9000 kilometrů zmrzlými opuštěnými kraji a nakonec se jeho výpravě podařilo dosáhnout civilizace.

Erebus a Terror vyplouvají

Erebus a Terror vyplouvají

Nezdolný Franklin se i přes hrůzné zážitky vypravil do Arktidy znovu a tentokrát mnohem lépe zorganizovaná výprava prozkoumala stovky kilometrů severoamerického pobřeží. Jenže bájný severozápadní průplav opět nenašla. A tak se v poměrně pokročilém věku vydal v roce 1845 na další výpravu, tentokrát se dvěma loděmi Britského královského námořnictva Terror a Erebus. Vypluli 19. května 1845 a po dvou měsících dorazili k pobřeží Grónska. To bylo naposled, co je někdo spatřil.

John Franklin

John Franklin

O čtrnáct let později našla pátrací skupina mohylu z kamenů, pod kterou bylo pouzdro se vzkazem: 25. dubna 1848 – H. M. S. Erebus a Terror byly opuštěny 5 námořních mil severozápadně od tohoto místa, když byly od 12. září 1846 sevřeny ledem – Zítra, 26., vyrážíme k Backově Rybí řece. Už dříve se na Beechyho ostrově podařilo najít hroby tří Franklinových námořníků. U Eskymáků se také později našly předměty, které prokazatelně patřily výpravě.

Mohyla se vzkazem

Mohyla se vzkazem

Je tedy zřejmé, že posádka opustila lodě, které zamrzly mezi ledovými krami, a vydali se pěšky na pochod za záchranou. Té však nikdy nedosáhli. Zřejmě postupně všichni umrzli, což tvrdili i Eskymáci, kteří prý mrtvá těla viděli. Jenže kromě tří hrobů se nikdy žádná další těla nenašla.

Mrtvola námořníka

Mrtvola námořníka

Na záchranu Franklinovy expedice vyrazila velká řada polárníků a dobrodruhů. Jednu z výprav financovala i Franklinova žena, která jako jediná celé roky věřila, že manžel je možná stále naživu. Právě tato výprava objevila onu kamennou mohylu se vzkazem uvnitř. Ale to podstatné, hroby námořníků nebo vraky lodí, se nikdy nenašly. Tedy až do letošního září, kdy Kanaďané oznámili nález jedné ze dvou lodí. Jestli se díky tomu podaří poskládat další střípky z osudu nešťastné výpravy, ukáže až budoucnost.

Hroby námořníků

Hroby námořníků

Další články

Zavří­t reklamu