válkaČeskoslovenskoobjevy

Kanaďan stvořil zařízení, které údajně ovládalo čas. Vynález i on zmizeli beze stopy

Kanaďan stvořil zařízení, které údajně ovládalo čas. Vynález i on zmizeli beze stopy
Zdroj: messagetoeagle.com

Byl Sid Hurwich reálná osoba, nebo jenom výmysl důvtipného novináře? A co jeho zařízení pro manipulaci s časem? O celém případu se do dnešní doby dochoval jen článek z roku 1977.

Simona Knotkova 11. května 2019

Sid Hurwich se narodil roku 1918 do židovské rodiny usídlené v Torontu. Už od dětství bylo jeho vášní sbírání vyhozených věcí, kterým ve své dílně dával nový život. V dospělosti si otevřel opravářství a měl pověst nejlepšího technika široko daleko. Jeho kariéra však neměla dlouhého trvání – už ve 36 letech odcházel po prodělaném srdečním infarktu do důchodu. Vynálezů se však nevzdával. V 60. letech přišel se zařízením, které bylo údajně schopno zmrazit nebo změnit tok času. Právě s ním se v roce 1969 pokoušel pomoci torontským policistům, kteří pátrali po pachatelích bankovních přepadení. O případu informoval v roce 1977 Vancouver Sun Times.

„Pamatuju si jenom, že na stole byl přehoz a pod ním nějaké zařízení. Můj revolver pak nefungoval. Nemohli jste ho zvednout ze stolu, nedala se zmáčknout spoušť,“ vypovídal tehdejší policejní důstojník Bill Bolton. Sidovi se údajně podařilo zastavit čas na dvacet pět minut.

O zařízení se následně začala zajímat izraelská vláda. Kromě manipulace s časem mělo totiž také vysílat elektrické záření, které dokázalo na velkou vzdálenost zneškodnit raketové střely, vyřadit z provozu tanky nebo sabotovat radarové systémy. „Ve skutečnosti to není žádný nový vynález. Je vytvořen podle principů, které jsou dobře známy,“ řekl o něm jeho vynálezce.

Podle některých teorií by Izrael mohl takové zařízení stále vlastnit. Bullivant Richard, autor knihy True Time Travel Stories, je jiného názoru. „Izraelská armáda by za takových podmínek byla přece neporazitelná a neutrpěla by v minulých dekádách tolik škod. Existuje ale také názor, že Hurwichovo zařízení byla dvousečná zbraň a škodila jak nepříteli, tak i straně, která ho používala,“ míní.

Velkou trhlinou na celém příběhu je fakt, že kromě článku z roku 1977 neexistují žádné dochované prameny o Hurwichovi a jeho vynálezu. Dokonce nejdou dohledat ani informace o jeho úmrtí. Buď je tedy celá historka jenom vymyšlená (či značně přikrášlená), anebo se o odstranění Sida i s přístrojem třeba už postarali jiní.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu