válkaČeskoslovenskoobjevy

Kanaďan šplhá po ledovcích. Ty mu však tají před očima!

Kanaďan šplhá po ledovcích. Ty mu však tají před očima!
Zdroj: Christian Pondella/Red Bull Content Pool
+ 5 fotek+ 6 fotek

Když se dobrodruh Will Gadd před deseti lety rozhodl dobývat největší ledovce na světě, netušil, že se z toho stane závod s časem. Masivní stěny ledovců, které se naplánoval zdolat, se k jeho zděšení během několika málo let povážlivě zmenšily. A tají dál!

Markéta Oderská 6. února 2015

Loni v říjnu se vydal do Afriky, aby šplhal po ledovcích na nejvyšší africké hoře Kilimandžáro. Když vystoupal na samý vrchol, nemohl věřit vlastním očím. Z obrovské masy ledu, kterou ještě před pár lety viděl na fotkách, zbyly dnes jen malé trosky.

„Viděl jsem snímky ledu na Kilimandžáru i na dalších štítech v Africe. Říkal jsem si, jednou se tam vypravím, ledovce jsou tam navěky, neutečou mi,“ svěřil se před nedávnem deníku The Guardian. Jak se však mýlil!

„Led, který jsem viděl na fotkách, zmizel. Stěny, po kterých jsem chtěl šplhat, už tam nebyly,“ řekl Will Gadd posmutněle. Měl z toho divný divný pocit, jak tam tak stál a rozhlížel se okolo.

Když pak zkoušel lézt po malých zbytcích ledovce, zdálo se mu, jako by se led hýbal a chystal se pod vahou jeho těla zřítit. „Bál jsem se, že skončím zasypaný v troskách ledu,“ přiznal se.

Will Gadd se specializuje na lezení po ledovcích.

Will Gadd se specializuje na lezení po ledovcích.

47letý kanadský horolezec, jenž pochází z provincie Alberta, známé svým ropným a plynařským průmyslem i kontroverzní těžbou ropných písků, se nikdy o globální oteplování nezajímal. Do chvíle, než na vlastní oči viděl, co se děje.

„Lezli jsme po ledu, který byl 10 tisíc let starý a který tu už příští týden nebude,“ upozornil a dodal: „Tábořili jsme na vrcholu Kilimandžára asi pět dní a některé stěny, po kterých jsme plánovali vyšplhat, se mezitím zhroutily.

Gadd se proto rozhodl sdílet svoji zkušenost s širokou veřejností. Věří, že uveřejněním svých fotek, které se rovnají těm, co dokumentují rostlinné a živočišné druhy před jejich vyhynutím, přesvědčí pochybovače. „Každý, kdo to vidí, si musí položit otázku: ´Proč tomu tak je?´“


Podle americké agentury NASA zmizelo na Kilimandžáru mezi roky 1912 až 2011 až 85 procent ledovců. Vědci tvrdí, že otázkou není, zda ledovce roztají, jako spíše to, jak rychle k tomu dojde. Odhady vědců se liší, někteří předpokládají, že ledovce vymizí do roku 2060.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu