Sean Cooper obětoval tři roky života, aby se zbavil hypotéky.

Sean Cooper obětoval tři roky života, aby se zbavil hypotéky. | zdroj: CBC


Kanaďan splatil hypotéku ve výši 255 000 dolarů za pouhé tři roky. Extrémně se uskromnil

TÉMATA: neobyčejní lidé | usa | hypotéka

user-avatar

Ivanhoe

18. 01. 2016 | 09:45

Třicetiletý Kanaďan Sean Cooper dokázal za pouhé tři roky splatit hypotéku ve výši 255 tisíc dolarů, tedy v přepočtu více než šest milionů korun. Když se s tím pochlubil na internetu, vzbudil spíš rozhořčení než obdiv. Dluhů se totiž zbavil za cenu drastického uskromnění.

Sean Cooper si v roce 2012 pořídil dům v Torontu za 425 tisíc dolarů. 170 tisíc dolarů dokázal našetřit ještě jako student, když žil u své matky a vedle studia si přivydělával různými brigádami. Nedlouho po absolvování vysoké školy si vzal hypotéku na dům a rozhodl se, že ji splatí co nejdříve. Měl strach, aby ho nepotkalo to stejné, co jeho matku, která po splasknutí internetové akciové bubliny v roce 2001 přišla o práci a málem i o dům. „Nechtěl jsem se dostat do této situace. Viděl jsem, jak těžké to pro ni bylo,“  vysvětlil Cooper pro CBC News.

Aby se zbavil zátěže hypotéky, pracoval celkem 100 hodin týdně. Vedle svého hlavního zaměstnání finančního analytika si přivydělával psaním novinových článků o financích a také jako prodavač v oddělení úseku masa v supermarketu, navzdory tomu, že je vegetariánem. „To nebyl zrovna oslňující job, ale pomohl mi se splácením hypotéky, takže si nemohu stěžovat,“ řekl.

Sean Cooper

Kromě toho, že tímto způsobem zvýšil své příjmy, drasticky také omezil své výdaje. Přestal používat auto a místo toho jezdil na kole, čímž ušetřil okolo 10 tisíc dolarů dolarů ročně za benzin. Ve svém novém domě obýval jen suterén a zbytek pronajal, aby měl další příjem. Nestravoval se po restauracích, nenavštěvoval kina ani jiné podniky, nechodil s kamarády za zábavou ani nikam necestoval. Většinou si vařil levné pokrmy z prášku, jako třeba těstoviny se sýrovou omáčkou. „Po večerech a o víkendech jsem psal články, takže zatímco jiní odpočívali, já jsem obvykle pracoval u počítače,“ dodal.

Všechno toto odříkání se mu však vyplatilo. Ročně ušetřil okolo 100 tisíc dolarů a většinu z toho použil na umoření půjčky. Za tři roky a dva měsíce se dokázal zcela zbavit svých dluhů a stát se suverénním vlastníkem nového domu.Jak ušetřit? Sám si vařit z levných potravin.

„Pro mnoho lidí je hypotéka jak doživotí. Já ale nechtěl, aby mi visela jak Damoklův meč nad hlavou dalších 30 let,“ uvedl, proč si se splácením hypotéky tak pospíšil. Mnoho lidí ho však kvůli tomu považovalo buď za blázna, nebo za příliš ambiciozního, a jeho extrémně skromný životní styl se na internetu setkal s velkou vlnou kritiky„Poctivý občan jen pořád pracuje, žije v bídných podmínkách a zříká se mezilidských vztahů… Jak může být tento příběh inspirující,“ napsal jeden ze čtenářů na stránky CBC News. „Přesně tohle chtějí korporace. Abychom měli víc zaměstnání, neměli rodinu, jedli rýži a těstoviny, pak si teprve můžete splnit své sny,“ upozornil další. Mnozí přiznávají, že by se takto uskromnit buď nechtěli, nebo nedokázali.

Teď už dům patří jemu, nikoli bance.

Cooper sice s obrovskou úlevou spálil svou hypotéční smlouvu a těšil se, jak si konečně začne užívat života, jenže se ukázalo, že opustit zaběhlý režim není jen tak. Stále totiž žije skromně – místo tří prací má sice už „jen“ dvě, ale pořád bydlí v suterénu a pronajímá horní patro. Tvrdí, že se nahoru přestěhuje, až se na obzoru objeví potencionální manželka. Samozřejmě velmi skromná, jak jinak, že?

 

user-avatar

Ivanhoe

18. 01. 2016 | 09:45

Zavří­t reklamu