válkaČeskoslovenskoobjevy

Kanaďan Léo Major sám osvobodil město Zwolle od nacistů

Kanaďan Léo Major sám osvobodil město Zwolle od nacistů
Zdroj: allthatsinteresting.com

Léo Major byl voják každým coulem. Když po invazi do Normandie přišel o oko, mohl se vrátit z fronty domů. On ale chtěl pokračovat. „Jako sniper stejně mám pořád jedno oko zavřené,“ řekl svým velitelům a ti ho nechali bojovat dál. A dobře udělali. Léo Major totiž sám osvobodil celé město od Němců.

Tomáš Chalupa 17. září 2018

Konkrétně to bylo město Zwolle. Blížil se konec války, byla půlka dubna roku 1945 a kanadské jednotky se probíjely Nizozemskem. Před nimi bylo město, které bylo plné Němců. Běžně se postupovalo tak, že se vyslala hlídka, aby zjistila, jaká je asi síla nepřítele a kudy by se případně dalo do města nejlépe proniknout. To byla mise přesně pro Majora.

Major vyrazil do akce ještě s jedním vojákem, svým nejlepším kamarádem Williem Arsenaultem. Jenže věci nešly dobře. Hned na okraji Zwolle je překvapilo německé kulometné hnízdo. Zarachotila dávka a Arsenault se skácel mrtvý k zemi. To Majora rozzuřilo. Už v minulosti dokázal pozajímat téměř stovku Němců, také jich nespočet postřílel. Teď se vyřítil na Němce za kulometem a rychle je všechny vyřídil.

Normální by bylo se vrátit ke svým a oznámit, co se stalo. Jenže Major se rozhodl, že když už přišel o kamaráda, tak za to Němci zaplatí. Měl v úmyslu osvobodit celé město. Jakmile narazil na nějaké německé vojáky, překvapil je. Jednoho zabil, druhého přesvědčil namířenou zbraní, aby ho zavedl ke svému veliteli. Němec poslechl a dovedl ho k jakémusi baru, kde v poklidu popíjel německý důstojník. Major si k němu přisedl a oznámil mu, že město je obklíčeno několika kanadskými divizemi, a pokud se posádka ihned nevzdá, zahájí dělostřeleckou palbu na Zwolle, která ho srovná se zemí.

Pak důstojníka propustil s tím, že by měl informovat své muže, jaké nebezpečí jim hrozí. Zasel tím paniku a nejistotu, protože důstojník skutečně ihned zprávu šířil dál. Major ale věděl, že to samo o sobě nestačí a Němci se jen tak nevzdají. Tak pobíhal ulicemi, pálil ze samopalu a házel granáty, aby to vypadalo, že už do města vstupují kanadské jednotky. Zajal také spoustu Němců, které vždy odváděl za město na stanoviště, kde si je přebírali empíci.

Major spustil ve městě takové furore, že se skutečně Němci začali domnívat, že jsou pod útokem Spojenců. Vrcholem bylo, když Major zapálil místní velitelství gestapa a zastřelil čtyři utíkající gestapáky. Němci se začali ze Zwolle urychleně stahovat. Věděli, že konec války je blízko, a nikomu se nechtělo zemřít. Major tak skutečně osvobodil sám celé město Zwolle.

O jeho činu se nevědělo až do roku 1969, kdy skupina obyvatel města začala pátrat po onom tajemném kanadském osvoboditeli. Našli ho a pozvali na slavnost pořádanou při výročí osvobození města. Teprve tehdy se většina lidí dozvěděla, kdo byl Léo Major. Je po něm dnes pojmenována ulice ve městě a každoročně se tu také pořádají slavnosti osvobození, které nesou jeho jméno.

Léo Major bojoval hrdinsky nejen ve druhé světové válce, ale také v Koreji. Nikdy o svých hrdinských činech nemluvil. Zemřel v roce 2008 na infarkt.

Další články

Zavří­t reklamu