Lapcat poletí pětinásobnou rychlostí zvuku, cestování se radikálně zkrátí | zdroj: internet


Kamkoliv po světě do čtyř hodin? Britové vyvíjejí letadlo, které to zvládne

TÉMATA: letectví | technika | skylon | lapcat | sabre | tajné zbraně

Velký pokrok pro leteckou dopravu slibuje vývoj nového motoru a dvou letounů v podání britské společnosti Reaction Engines Limited. Ten by měl být schopen dopravit 300 pasažérů na jakékoliv místo na Zemi do čtyř hodin. Letouny se nazývají Skylon a Lapcat.

user-avatar

Tomáš Chalupa

1. 01. 2015 | 19:02

Revoluční pohonná jednotka by měla sloužit nejen k přepravě cestujících na nejrůznější místa. Například let ze Sydney do Bruselu by měl trvat maximálně čtyři hodiny, ale je prý možné čas zkrátit až na dvě hodiny. Druhý letoun by měl fungovat jako jednostupňová raketa schopná letět do vesmíru.

Skylon bude létat do vesmíru

Tajemstvím úspěchu je použití takzvaného precooleru, což je speciální blok použitý v motoru. Ten chladí plyny, aby nepoškodily stěny motoru. Samotný motor, označovaný zkratkou SABRE, pracuje na náporové technologii a potřebný kyslík čerpá ze svého okolí. Ten se ukládá do nádrží pro chvíli, kdy bude letoun ve vesmírném prostoru.

Testování precooleru

Kromě motorů je ovšem třeba vyvinout také letadla. Jsou hned dvě. Skylon je vojenská verze. Je to nepilotovaný automatický stroj o délce 82 metrů. V podstatě je to jednostupňová raketa, určená k letům do vesmíru. Bude startovat a přistávat jako klasické letadlo, a bude proto možné posílat jej do vesmíru opakovaně.

Vojenská verze Skylon

Lapcat je komerční stroj, který by měl být schopen přepravit 300 pasažérů na jakékoliv místo na světě v nebývale krátkém čase. Podle šéfinženýra Alana Bolda bude Lapcat létat neuvěřitelnou rychlostí 5 Machů. Společnost nyní nejvíce zaměstnávají testy motorů SABRE. Firma na testování pohonné jednotky dostala od americké armády 350 milionů dolarů, celkově má vývoj Skylonu spolknout 12 miliard dolarů. První let za pomocí SABRE by měl proběhnout v roce 2019. Možná tedy už za čtyři roky odstartuje nová revoluce v letectví a kosmonautice. 

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Tomáš Chalupa

1. 01. 2015 | 19:02

Zavří­t reklamu