válkaČeskoslovenskoobjevy

Kamenný kruh Hjaltadans: Tajemné místo, kde podle legend trollové zkameněli

Kamenný kruh Hjaltadans: Tajemné místo, kde podle legend trollové zkameněli
Zdroj: atlasobscura.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

Fetlar je jedním ze severních ostrovů skotských Shetland, které byly v dávných dobách základnou významné megalitické kultury. Ta zde po sobě zanechala záhadné kamenné stavby, jako třeba kamenný kruh známý jako Hjaltadans, jenž se pojí s pověstí, která může mít pravdivé jádro.

Yvonne Pokorná 21. června 2019

Říká se mu také pohádkový kruh nebo Haltadans a má se za to, že byl vytvořen v dobách neolitu (mladší době kamenné). Má průměr 11 metrů a tvoří jej 38 kamenů, z toho 22 jich je pevně zapuštěných do země. Uprostřed je menší val o průměru necelý osmi metrů s jeden a půl metru dlouhou mezerou na jihozápadní straně. Ve středu kruhu stojí dva kamenné kvádry.

Podle dánského lingvisty Jakoba Jakobsena název Haltadans značí “chromý nebo kulhající tanec”, což odkazuje k místní pověsti, podle níž tu v kruhu tancovali drowové. Ve folklórní tradici Okrknejí a Shetlandských ostrovů je drow obdoba skandinávského trolla. Jde o nočního tvora, který své hliněné obydlí opouští až večer, kdy lidé spí, a jenž tradičně miluje hudbu.

Pověst praví, že ony dva pilíře vprostřed kruhu jsou prý zkamenělý houslař s manželkou. Celou noc tu fidlali a tančili, až vyšlo slunce a všichni na místě zkameněli. Podle mytologie drowové mají strach z denního světla, neboť je mění v kámen.

Mnohem reálnější je pohled archeologů, podle kterých mohl kamenný kruh dávným lidem sloužit jako sluneční hodiny, kde mohli po celý rok pozorovat pohyb stínu, a také plnil funkci přírodního kalendáře. Za úsvitu nebo za soumraku mohli lidé zaznamenat, kde Slunce vychází nebo zapadá, a skrze kameny zafixovat jeho směr v nějaký významný den, obvykle o slunovratu. Podle toho určovali „kalendář“, tedy data významná pro zemědělství a kult.

Kromlech archeologové považují za vývojově nejmladší typ megalitických okrouhlých svatyní či shromaždišť, kde se lidé scházeli a oslavovali. Pravděpodobně tančili v kruhu, drželi se přitom za ruce a vykonávali posvátný obřad, který nejspíš souvisel s uctíváním slunce. Z tohoto pohledu lze v pověsti tušit skryté pravdivé jádro a cítit závan dávných časů, kdy to na Shetlandech opravdu žilo. Dokladem je mnoho dochovaných kamenných staveb z pravěku, včetně například 4 kilometry dlouhé zdi, která rozděluje Fetlar na východní a západní část a kterou podle mytologie postavila magická rasa bytostí z Finfolkaheemu, žijící na dně oceánu.

Další články

Zavří­t reklamu