válkaČeskoslovenskoobjevy

Kamenné vejce od jezera Winnipesaukee zůstává nadále záhadou

Kamenné vejce od jezera Winnipesaukee zůstává nadále záhadou
Zdroj: ancient-origins.net

Tajemný kámen vejčitého tvaru patří do kategorie takzvaných OOPArt, tedy artefaktů vymykajících se místu svého nálezu. Více než sto let amatérští i profesionální archeologové spekulují o jeho původu, ale nenalézají žádnou odpověď. Rovněž stáří i účel předmětu jsou neznámé.

tyrion 28. března 2016

Když v roce 1872 kopali dělníci díru na břehu jezera Winnipesaukee, narazili v hloubce zhruba dvou metrů na hroudu hlíny s podivným kamenem vejčitého tvaru uvnitř. Byl tmavý, velký asi jak husí vejce a ozdobený různými symboly.

Nejprve se myslelo, že jde o výtvor domorodých indiánů a že kámen představuje dohodu mezi dvěma kmeny. Jenže se ukázalo, že nic takového původní obyvatelstvo ve státě New Hampshire nikdy nevyrábělo. Začalo se proto spekulovat, že by mohlo jít o jakýsi pradávný kamenný nástroj. Objevily se také teorie hlásající, že kámen by mohl být keltského nebo inuitského původu. Společnost New Hampshire Historical Society, která kamenné vejce od roku 1927 vlastnila, obdržela dopis, ve kterém jí byla předložena hypotéza, že se jedná o takzvaný hromový kámen. Hromový kámen je podle pradávných lidských představ předmět, který při bouřce padá spolu s bleskem. Čím je blesk silnější, tím je kámen větší a tím hlouběji se zarývá do země. K zemi letí tak obrovskou rychlostí, že jej prakticky nelze ani spatřit. Pouze je vidět záblesk. Místo, kam dopadl, bylo považováno za posvátné. Příběhy o těchto kamenech existují v kulturách po celém světě a jsou spojovány s bohem bouří. Autor dopisu dokonce říká, že takové objekty “vždy vypadají, že byly opracovány strojově, nebo ručně, často pocházejí z velké hloubky obalené kusem jílu, skály, nebo korálem.”

Kamenné vejce z různých stran

Kamenné vejce z různých stran

Za zvláštní pozornost však stojí dvě díry vyvrtané na opačných koncích kamene, které jsou provedeny různě velkými nástroji. “Viděl jsem mnoho vyvrtaných děr v kameni pomocí technologií, které předpokládáme v prehistorické Severní Americe. Vždy je vidět značná nerovnoměrnost, ale tato díra je extrémně precizní v celé své délce. Nevidíme zde žádné odchylky, které by odpovídaly něčemu, co má být staré stovky let,” okomentoval to archeolog Richard Boisvert, jenž v roce 1994 podrobil kamenné vejce odborné expertíze. Škrábance uvnitř vrtu prozradily, že předmět byl umístěn na kovovou hřídel a několikrát odtud vytažen. Vědec je přesvědčen, že díry byly vyvrtány pomocí strojů, a ne tradičními ručními technikami, které používali indiáni. Soudí proto, že jde o produkt z 19. století.

Dnes je vejce vystaveno v historickém muzeu v New Hampshire.

Dnes je vejce vystaveno v historickém muzeu v New Hampshire.

Záhadou ovšem zůstává, kdo objekt vyrobil, kdy a proč. Co znamenají všechny ty zvláštní rytiny na jeho povrchu? Na jedné straně se zdají být být šípy, měsíc s nějakými tečkami a spirála. Další strana obsahuje profil kukuřice se sedmnácti řadami. Pod ní je kruh s třemi obrazy: první vypadá jako noha jelena v doprovodu nějakého zvířete s velkýma ušima, další ukazují týpí se čtyřmi stojany a lidskou tvář. Tvář je propadlá, nos nevystupuje nad povrch a rty mají určitý záměrný výraz…

Podle badatele B. L. Freeborna tvoří rytiny svým uspořádáním číselné řady, vztahující se například k průměru Země, její rotaci a pohybu kolem Slunce. Dají se z nich vypočítat i některá posvátná čísla, tak například 111 by podle Freeborna mohlo reprezentovat Boha.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu