Generál Jamašita po vynesení rozsudku smrti. Dostal ho za to, že nevyzradil, kde je poklad?

Generál Jamašita po vynesení rozsudku smrti. Dostal ho za to, že nevyzradil, kde je poklad? | zdroj: historicmysteries.com


Kam zmizelo zlato generála Jamašity?

TÉMATA: záhady | druhá světová válka | poklady

user-avatar

Tomáš Chalupa

14. 07. 2020 | 13:00

Je to jeden z největších pokladů světa, tedy pokud existuje. V jeskyních a podzemních chodbách mají být ukryty stovky tun zlata a cenností, které naloupili Japonci za druhé světové války. Zatím se z něj nenašlo skoro nic.

Generál Tomojuki Jamašita velel v roce 1944 obraně Filipín. Jeho úkolem však také bylo postarat se o pohádkové bohatství, které na ostrov přivážely japonské lodě. Císařství už totiž nemělo svá okolní moře pod kontrolou, takže se neodvážilo poklad převést na domácí půdu. Všechno, co se podařilo za léta bojů naloupit v celé Asii, mělo být uskladněno na Filipínách pod dohledem Jamašity. Ten nechal vyhloubit desítky tunelů a tajných skrýší, kam měl nechat poklad ukrýt. Zajatce, kteří tunely kopali, pak prý nechal zaživa pohřbít v tunelech tím, že odpálil nálože u vchodů. Tak to alespoň říkají legendy.

Jamašitu po válce zadrželi a vyslýchali, ale o zlatě se Američané nedozvěděli nic. Nakonec Jamašitu popravili za válečné zločiny při obraně Manily, což byla v podstatě vražda, protože Jamašita v oné době obráncům nevelel. Ti se totiž proti němu vzbouřili, odmítli na jeho přímý rozkaz město opustit a místo toho jej totálně vyplenili. Traduje se, že poprava byla trestem za to, že Jamašita odmítl říct, kde se zlato nalézá. Válečných zločinů, které se mu kladly za vinu, se zřejmě nedopustil.

Zlato hledalo mnoho lidí. Bývalý filipínský prezident Ferdinand Marcos osobně vypravil několik vojenských expedicí a údajně nalezl mnoho cenností, které si ale nechal pro sebe. Známý byl také případ hledače pokladů Rogelia Roxase. Ten tvrdil, že nalezl velký poklad, ale poté, co se o něm dozvěděli Marcosovi lidé, ho uvěznili, mučili a všechno mu sebrali. Roxas kvůli tomu dokonce u soudu na Havaji zažaloval Marcose. A soud mu v roce 2005 dal překvapivě za pravdu s tím, že Roxas kvůli Marcosovi přišel o zlato v hodnotě 6 milionů dolarů. Byl soudem určen jako člověk, který Jamašitův poklad našel, ale přišel o něj.

Jiné teorie říkají, že Američané se ke zlatu dostali. Výměnou za informaci o pokladu nikdy neobvinili z válečných zločinů japonského císaře. To bylo skutečně velmi skandální rozhodnutí, protože všechno, co Japonci kdy za války dělali, se dělo jen ve jménu císaře. Důvodem, proč nebyl obviněn, mohlo být podle některých právě to, že jim řekl, kde zlato najdou.

A pak je tu ještě samozřejmě možnost, že poklad nikdy neexistoval. Mohl být převezen do Japonska, nebo ho rozkradli vojáci, možná nikdy nebyl pohromadě a jeho jednotlivé části se ztratily. Dnes už se to zřejmě nedozvíme, ale tento poklad dál vzrušuje badatele i hledače pokladů. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

14. 07. 2020 | 13:00

Zavří­t reklamu