Napoleonova armáda opustila Moskvu i s pokladem, kde skončil, se ale neví.

Napoleonova armáda opustila Moskvu i s pokladem, kde skončil, se ale neví. | zdroj: rbth.com


Kam zmizelo ruské zlato ukradené Napoleonem, se stále neví

TÉMATA: napoleon | poklady | rusko | války

user-avatar

Tomáš Chalupa

24. 03. 2020 | 12:45

Když Napoleon dobyl Moskvu, jeho vojska vyplenila město i okolí. Existují záznamy o tom, že z Moskvy slavný vojevůdce vypravil v tajnosti obrovskou karavanu, která měla naloupené poklady odvézt do bezpečí. Jenže ani dnes se přesně neví, kde zlato, šperky, obrazy a další cennosti vlastně skončily.

Zlato mělo putovat s Napoleonem a jeho hlavním vojem při ústupu z Ruska. Armáda se však ztenčovala, hrozilo naprosté zničení celého vojska, takže na nějaké tahání pokladů nebyl čas. Napoleon se proto rozhodl nechat zlato a poklady ukryté na bezpečném místě. Nejčastěji se mluví o jezeře Semelskaja u Vjazmy 300 kilometrů západně od Moskvy. Tam se měl konvoj s naloupenými cennostmi zastavit a vojáci naházeli vše do vody.

O tom, že poklad skončil v jezeře Semelskaja, psal přímý účastník těchto událostí Phillippe Ségur i autor knihy o Napoleonově životě romanopisec Walter Scott (který ale zřejmě čerpal právě ze Ségura). Hledání zlatého pokladu v této oblasti začalo hned po skončení napoleonských válek. Našly se samozřejmě zbraně a vojenský materiál, kterého se ustupující armáda zbavovala, ale žádné zlato nebo mince. Guvernér Alexandr Chmelnickij dokonce zaplatil velkou potápěčskou výpravu, která měla poklad najít, ale nenašla.

Od té doby hledalo poklad v těchto končinách mnoho dalších lidí, ale neuspěl nikdo. Pátralo se i na dalších místech, jako je jezero Bolšaja Rutaveč, kde hledal třeba Vjačeslav Ryžkov, nebo v Bělorusku, kde se střetli Francouzi a Rusové, Napoleonova vojska byla poražena a přišla tam i o poklad. Nic naplat, vše jsou ale jen teorie, poklad nenašel prozatím nikdo.

user-avatar

Tomáš Chalupa

24. 03. 2020 | 12:45

Zavří­t reklamu