válkaČeskoslovenskoobjevy

Kam zmizela Shakespearova lebka? Radarový průzkum hrobu ukázal, že mu chybí!

Kam zmizela Shakespearova lebka? Radarový průzkum hrobu ukázal, že mu chybí!
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 4 fotky+ 5 fotek

Tým archeologů se vydal do kostela Holy Trinity Church ve Stratfordu nad Avonou a pomocí radarové technologie GPR zkoumal hrobku Williama Shakespearea. Výsledky hlubinného snímání je překvapily a potvrdily roky spekulovaných domněnek o ukradené básníkově lebce. Na místě hlavy totiž skutečně nic nebylo.

Simona Knotkova 31. března 2016

Legenda o odcizení lebky ze Shakespearova hrobu je staršího data. V letech 1879 a 1884 vyšly dva články, které tvrdily, že měla být ukradena lovci trofejí už v roce 1794. Jednalo se však o léty nepotvrzené spekulace a většina lidí je brala jako pouhý výmysl. Nedávný výzkum ukázal, že lebka jednomu z největších básníků všech dob ale skutečně chybí!

Použitá radarová technologie zajistila šetrné snímání bez poškození hrobky. I to byl důvod, proč kostel poprvé v historii místo posledního spočinutí spisovatele zpřístupnil vědcům. Kromě chybějící lebky radar zjistil, že rodinní členové včetně manželky Anne Hathaway nejsou pohřbeni v jedné hluboké hrobce, ale v několika mělkých hrobech a že namísto rakví jsou jejich těla zabalená do rubáše.

"Zdrž se, příteli, pro spásu boží, kopání pod kamenem, jenž tu leží: buď požehnán, kdo prach můj nevyhostí, a ztracen, kdo mých se dotkne kostí," stojí na hrobce. Ani tato hrozba ale lovce trofejí nezastavila.

„Zdrž se, příteli, pro spásu boží, kopání pod kamenem, jenž tu leží: buď požehnán, kdo prach můj nevyhostí, a ztracen, kdo mých se dotkne kostí,“ stojí na hrobce. Ani tato hrozba ale lovce trofejí nezastavila.

Po tomto nálezu se badatelé vypravili do kostela St Leonard’s Church ve Worcestershiru, kde měla údajně ležet pravá Shakespearova hlava. Laserové skenery tuto domněnku však vyloučily a určily, že lebka patří neznámé sedmdesátileté ženě. Kde tedy není přebývá pravá lebka, je záhadou. Archeologové jsou ale i tak z nového objevu nadšení.

„Byla to pro mě velká čest být jedním z prvních badatelů, kteří dostali povolení prozkoumat hrobku Williama Shakespearea. U podobných projektů nikdy nevíte, na co můžete narazit, a ohledně bardovy hrobky samozřejmě existovalo spoustu protichůdných mýtů a legend. Výsledky našeho týmu nepochybně rozpoutají diskuze a kontroverzní teorie. Běhá mi mráz po zádech jenom, když na to pomyslím,“ nekrotí své vzrušení vedoucí výzkumníků Kevin Colls.

Archeologové během práce.

Archeologové během práce.

Jinak na senzacechtivé objevení vzhlíží místní farář Patrick Taylor. Ten sdělil: „Náš kostel byl rád nápomocen tomuto výzkumu. Teď už víme lépe, jak byl Shakespeare pohřben a jak to asi vypadá pod jeho náhrobní deskou. Přesto podle nás neexistuje dostatečný důkaz, že jeho lebka byla skutečně ukradena. Nadále hodláme respektovat posvátnost jeho hrobu ve shodě se Shakespearovým přáním a nedovolíme, aby tato památka byla zneuctěna. Měli bychom nadále žít s tajemstvím, že nevíme, co přesně se pod náhrobním kamenem skrývá.“

Dokument o celém výzkumu odvysílá Channel 4.

Další články

Zavří­t reklamu