Námořníci sledují připlouvající Mary Celeste | zdroj: internet


Kam zmizela posádka lodi duchů?

TÉMATA: mořeplavba | námořní katastrofy | tajemná místa

Brigantinu Mary Celeste opřádá tajemství, které se až dodnes nepodařilo nikomu odhalit. Loď našli na moři zcela bez posádky a dodnes nikdo neví, kam a proč všichni zmizeli. Mary Celeste od té doby nikdo neřekne jinak než loď duchů.

user-avatar

Tomáš Chalupa

29. 08. 2014 | 07:58

Když 7. listopadu 1872 opouštěla Mary Celeste New York, nikoho ani ve snu nenapadlo, že by z lodí mělo být něco v nepořádku. Velel jí zkušený kapitán Benjamin Briggs, který na palubu vzal také svou manželku a dvouletou dcerku. V podpalubí bylo 1700 sudů s čistým lihem. Loď řídil Briggs s dalšími dvěma důstojníky, posádku tvořili čtyři Němci a americký kuchař.

Kapitán Briggs

5. prosince spatřili Mary Celeste z lodi Dei Gratia. Loď měla poškozené plachty, těžko držela kurz, neodpovídala na signály. Jak zjistili námořníci vyslaní na její palubu, na lodi nikdo nebyl. Vše na palubě zůstalo v původním stavu. Našel se i lodní deník (poslední zápis z 25. listopadu nenaznačoval nic o problémech), značné množství peněz a osobní věci námořníků. Vše zůstalo tak, jakoby před chvílí odešli.

Mary Celeste

Když byla loď dopravena do přístavu, rozjelo se velké vyšetřování, které mělo celou záhadu objasnit. Postupně se vynořovaly nové a nové teorie, ale ani jedna se nepotvrdila. Jedna z prvních byla verze o vzpouře posádky (Němců proti Američanům). Jenže vzbouřenci by nikdy nenechali na palubě zlato a své osobní věci. Objevila se teorie o pojistném podvodu, ale ani ta nedávala smysl, pojistka byla příliš malá, aby uspokojila všechny zúčastněné. Pro poškození bouří už nesvědčilo vůbec nic. Mluvilo se i o tom, že posádku Mary Celeste ubila posádka z Dei Gratia, ale opět nedávalo smysl, proč by to dělala. Šílený čin kapitána? Otrávil posádku lodní kuchař, který se pak sám zabil? Spláchla z lodi posádku obrovská vlna? Podlehla posádka nějaké nemoci? Zbláznili se všichni? Všechny tyto teorie se postupně objevovaly, ale ani jedna se neprokázala. 

Mary Celeste

Snad jediné přijatelné vysvětlení je, že kapitán měl obavy z nákladu lihu, který vezl v podpalubí. Ten mohl z některých sudů unikat a naplnit podpalubí výbušnou směsí. Mohlo i dojít k menšímu výbuchu, který kapitána i posádku vystrašil natolik, že se rozhodli loď dočasně opustit a důkladně vyvětrat. S lodí zůstali spojeni vlečným lanem, které se ale mohlo v sílícím větru přetrhnout a posádka už nedokázala na přetíženém záchranném člunu loď dohnat.  Přestože toto vysvětlení se zdá být logické, žádný důkaz pro něj neexistuje a jde jen o myšlenkovou konstrukci. Záhada lodi Mary Celeste tak zřejmě už nikdy nebude odhalena.    

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Tomáš Chalupa

29. 08. 2014 | 07:58

Zavří­t reklamu