válkaČeskoslovenskoobjevy

Kam Pablo Escobar zakopal své miliony? Bývalí agenti CIA rozjíždí pátrání v Kolumbii

Kam Pablo Escobar zakopal své miliony? Bývalí agenti CIA rozjíždí pátrání v Kolumbii
Zdroj: discovery.com

Pablo Escobar byl svého času největším kolumbijským drogovým baronem. Nashromáždil takové bohatství, že jej v roce 1989 zařadil časopis Forbes na sedmé místo v žebříčku nejbohatších lidí planety. Od jeho smrti v roce 1991 stále kolují zvěsti o hromadách peněz zakopaných po celé Kolumbii. Většina jeho pohádkového jmění – podle expertních odhadů se jedná až o 50 miliard amerických dolarů – prý nebyla doposud objevena. Na pátrání po pohřbených Escobarových milionech se nyní vydali bývalí agenti CIA za doprovodu Discovery Channel.

Yvonne Pokorná 7. listopadu 2017

Kokainový průmysl ročně vygeneruje 10 miliard dolarů, kolumbijský podíl představuje téměř polovinu světové produkce koky. V době své největší slávy, v sedmdesátých a osmdesátých letech, kontroloval Medellínský kartel pod vedením Pabla Escobara 80 % kokainového trhu, kdy bylo z Kolumbie denně vypraveno až 15 tun bílého prášku v hodnotě 60 milionů dolarů. Roční výdělky se odhadují na 22 miliard dolarů, což je 420 milionů týdně, 42 tisíc za minutu nebo 700 dolarů každou vteřinu. Většinu zisku pomáhali vyprat nepoctiví a zkorumpovaní bankéři nebo právníci, kteří si účtovali astronomické sazby, zbytek byl buď uschován v jednotlivých domácnostech nebo zakopán na okolních pozemcích. Narkobaron vydělával tolik, že přibližně 2 miliardy dolarů zničené ročně krysami a vlhkem byly pro něj jen zanedbatelnou ztrátou.

Pablo Escobar

Pablo Escobar

Podezřelé modré kontejnery napěchované bankovkami tak nečekaně objevil například pětašedesátiletý farmář, když na své zahradě kopal zavlažovací systém. Protože podle kolumbijského práva náleží nalezené prostředky státu, poctivý farmář mohl opět hned zapomenout na to, že by se ze dne na den stal miliardářem. Méně čestné hledače však podobné objevy pochopitelně povzbuzují. Bývalí důstojníci Doug Lax a Ben Smith, vyzbrojení tvrdým výcvikem z tajných služeb a rozsáhlými zkušenostmi z vykonaných misí, se nyní se souhlasem kolumbijské vlády a s pomocí původních agentů DEA pokusí tento poklad nalézt. Získali za tímto účelem naprosto bezprecedentní přístup na území Kolumbie a diváci budou moci elitní tým sledovat při práci na obrazovkách Discovery Channel.

Pátrání po Escobarových milionech

Pátrání po Escobarových milionech

Dokumentární seriál Pátrání po Escobarových milionech kromě obytné čtvrti Barrio Escobar, kterou drogový lord během své vlády vybudoval na místě bývalé skládky, umožní nahlédnout mimo jiné do domu Pablovy sestry nebo jeho manželky v Medellínu, ale i do jeho rezidencí v Karibiku. Escobarův odkaz coby dobrodince, který pomáhal chudým, je však mezi místními stále velmi silný, což celé pátrání komplikuje. Riziko je obrovské, odměna nejistá. Podaří se Dougovi s Benem za pomoci nejnovějších technologií a díky svým schopnostem z elitní jednotky vrátit peníze kolumbijskému lidu a vládě?

Česká a slovenská premiéra v neděli 26. listopadu 2017 od 22:00 na Discovery Channel.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu