Stovky stop u sopky Ol Doinyo Lengai v Tanzanii odkryly zajímavý pohled na život v Africe před 19 000 lety.

Stovky stop u sopky Ol Doinyo Lengai v Tanzanii odkryly zajímavý pohled na život v Africe před 19 000 lety. | zdroj: iflscience.com


Kam naši předkové migrovali? V sopečném popelu se dochovaly stovky lidských stop

TÉMATA: prehistorie | paleogeografie | afrika

user-avatar

Yvonne K.

26. 10. 2016 | 09:29

Vulkán je zlý pán, ale může být i dobrý sluha. Když vybuchne, je schopen zničit vše, co mu přijde do cesty, ale jakmile se popel usadí, poslouží archeologům tím, že na dlouhý čas zakonzervuje pozůstatky z dávných dob. Pompeje a Herculaneum jsou toho dobrým příkladem a z poslední doby pak nález na Engare Sero v Tanzanii. Přímo u jednoho z nejpodivuhodnějších vulkánů na světě, který domorodí Masajové nazývají Boží horou, narazil tým badatelů na 400 prastarých lidských stop.

Určit stáří těchto stop je pro vědce oříškem – odhady se pohybují od 5 800 až po 19 100 let. To by odpovídalo době, kdy se člověk začal věnovat zemědělství a vznikaly organizované civilizace. Komu patřila tato stopa, odkud a kam tehdy šel?

Stopy ve ztuhlé lávě dávají tušit, že oblast kdysi křižovalo obrovské množství lidí, z nichž mnozí migrovali na jihozápad do neznámé destinace. Někteří z nich se pohybovali rychlou chůzí, zatímco ostatní běželi v lehkém poklusu. Malá skupinka blízce rozmístěných stop ukazuje, že ženy a děti cestovaly společně. Jedna obzvlášť vysoká osoba se pohybovala docela zvláštně a její stopy naznačují, že měla zlomený palec na noze. Ti všichni za sebou zanechávali otisky chodidel v blátě plném popela. To pak vyschlo a další proud sutin ze sopky tyto stopy pohřbil na tisíce let. V každém případě jde o jedny z nejlépe zachovaných lidských otisků, jaké se dosud našly.

 

user-avatar

Yvonne K.

26. 10. 2016 | 09:29

Zavří­t reklamu