válkaČeskoslovenskoobjevy

Kalifornský guvernér se jménem státu omluvil za vyhlazování indiánů

Kalifornský guvernér se jménem státu omluvil za vyhlazování indiánů
Zdroj: allthatisinteresting.com

V roce 1851 se stal prvním kalifornským guvernérem v historii Peter Burnett. Ten pronesl před svými zákonodárci, že „střílení indiánů neskončí, dokud indiánská rasa nevyhyne“. Dnes je guvernérem státu Gavin Newsom a ten se rozhodl hanebný přístup svého předchůdce napravit.

Tomáš Chalupa 25. července 2019

Newsom přistoupil k tématu skutečně poctivě. Nechal si shromáždit dostupný dobový tisk i nejrůznější kroniky, aby se zjistilo, kolik indiánů bylo zabito od vzniku státu Kalifornie. A byl podle svých slov zděšen. Jeden z prvních článků například obsahoval rady bílého osadníka, který radil, že je „zábavnější střílet indiánské děti revolverem a ne brokovnicí, protože je to pěkně potrhá“.

Newsom po průzkumu historických pramenů prohlásil, že je potřeba změnit to, jak se dnes učí historie o vzniku státu. „Je potřeba jasně říct, že to byla genocida. Není žádné jiné slovo, které by to mohlo popsat. A tak to musí být popsáno i v učebnicích dějepisu,“ řekl doslova Newsom.

Guvernér také nechal shromáždit stovku náčelníků kmenů, které stále žijí v rezervacích, a prohlásil, že se „hluboce stydí za činy svých předků a že se za ně jménem státu Kalifornie omlouvá“. Podle něj je to první krok, který by mohl přinést usmíření mezi oběma entitami.

A nemá skončit jen u toho. Newsom plánuje brzké vytvoření speciální rady, která se má problematikou usmíření zabývat. Omluva má být vytištěna a také zanesena do zákona, aby mohla sloužit jako pevná opora v případných argumentacích ohledně historie.

Ta je vskutku temná. V roce 1850 vznikl zákon, který podle práva zbavuje indiány ve státě Kalifornie jejich půdy. Kmeny se měly odstěhovat pryč. Burnett ale sám uváděl, že není cílem přemisťovat indiány z místa na místo, ale jednoduše je vyhladit. Mezi lety 1850 a 1870 zemřelo rukou bílých osadníků nebo vojáků na 16 tisíc kalifornských indiánů. V roce 1769 bylo na území státu nejméně 300 tisíc indiánů, zatímco v roce 1900 jen 15 tisíc.

Američané v posledních letech vykazují snahu vypořádat se s temnými stránkami své historie. Jedním z nejznámějších témat se stala omluva a finanční odškodnění za otroctví. Tyto myšlenky rezonují zejména u demokratické části politického spektra. Policie v New Yorku se zase omluvila za brutální zátah na homosexuály ve Stonevall Innu v roce 1969, jakožto i další přečiny proti LGBT komunitě. V kalifornském městě Stanfordu byly odstraněny nebo vymazány všechny názvy ulic a budov, které byly pojmenovány po Juníperu Serrovi, svatořečeném španělském misionáři, jenž byl ale byl zastáncem tvrdého postupu proti indiánům.

Samozřejmě jde o postupný a zdlouhavý proces, který navíc nemůže nikdy plně odškodnit nebo zvrátit dávná příkoří. Spojené státy tím ale ukazují, že je možné postavit se k těmto dávným křivdám čelem a projevit nad nimi lítost.

Další články

Zavří­t reklamu