Trávníky se v Kalifornii už nezalévají. Místo toho se stříkají zelenou barvou.

Trávníky se v Kalifornii už nezalévají. Místo toho se stříkají zelenou barvou. | zdroj: Lawn Paint Pros


Kaliforňané vyzráli na sucho. Přebarvují suchou trávu nazeleno

TÉMATA: kalifornie | sucho | extra nápady | údržba trávníků

user-avatar

Ivanhoe

20. 05. 2015 | 08:30

Extrémní situace si žádají extrémní opatření. Obyvatelé Kalifornie proto přišli s inovativním řešením, jak oživit své seschlé trávníky – přestříkávají je nazeleno! Poté, co poprvé v historii guvernér amerického státu Kalifornie Jerry Brown vyhlásil krizový režim v hospodaření s vodou, se z barvení trávníků stal nový, výnosný byznys.

„Vstoupili jsme do nové éry. Představy o svěžích zelených trávnících zavlažovaných denně jsou minulostí,“ prohlásil nedávno kalifornský guvernér v reakci na největší sucho, které za dobu měření postihlo Kalifornii. V důsledku úsporných opatření a zdražení vody jsou obyvatelé Kalifornie nyní nuceni výrazně omezit spotřebu vody, například nesmí používat pitnou vodu k venkovnímu zalévání. Na druhou stranu se zelených ploch na svých předzahrádkách a zahradách nemíní jen tak vzdát. Mnozí z nich si proto zvou k sobě firmy, které jim uschlou žlutou trávu na zahrádkách přebarvují nazeleno. Vychází to o mnoho levněji, než kdyby si pořídili umělý trávník.

Podle tvrzení výrobců je zelená barva na postřiky trávníků vyrobena zcela na rostlinné bázi, a tedy nijak neublíží člověku ani živočichům. Navíc je voděodolná a vydrží okolo tří měsíců, pak musí být trávník znovu obarven.

Poptávka po zelených postřicích v suchem postižené Kalifornii čím dál více vzrůstá a ti, co tyto služby provozují, si dnes pochvalují, jak jim jejich byznys požehnaně vzkvétá.

Také některé celebrity už začaly předělávat zahrady na plochy méně náročné na vodu a osazovat je suchomilnými rostlinami. Některé z nich však přesto dál enormně plýtvají vodou, jen aby si udržely v perfektním stavu své zelené oázy.

Sucho trápí Kalifornii už čtyři roky. Vysychají jezera, řeky a zemědělci hlásí mnohamiliardové škody.

 

user-avatar

Ivanhoe

20. 05. 2015 | 08:30

Zavří­t reklamu