válkaČeskoslovenskoobjevy

Kalhotky Evy Braunové byly vydraženy za více než 100 tisíc korun

Kalhotky Evy Braunové byly vydraženy za více než 100 tisíc korun
Zdroj: bbc.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

Neznámý kupec si svou soukromou sbírku doplnil nevídaným historickým předmětem. V dražbě britského aukčního domu si zakoupil kalhotky, které patřily milence a pozdější manželce Adolfa Hitlera Evě Braunové.

Simona Knotkova 3. října 2019

Několik předmětů osobní potřeby Evy Braunové šlo do aukce v druhé půli září. Nechyběl mezi nimi pár kalhotek či noční košile.

„Tohle jsou pravděpodobně ty nejneobvyklejší předměty, které jsem kdy nabízel k prodeji na jedné z našich mezinárodních vojenských aukcí. Jedná se o velmi soukromé a osobní předměty běžné potřeby, ale přesto budou bezpochyby zajímat celý svět. I když tyto položky nemají potvrzený svůj původ – a to bychom ani neočekávali –, jejich zbarvení je úměrné stáří a nesou Braunové osobní monogram. Pochází z jedné z nejvýznamnějších evropských sbírek memorabilií 2. světové války, která byla v soukromém vlastnictví více než půl století,“ sdělil před začátkem dražby majitel aukčního domu v Towcesteru Jonathan Humbert.

Odhadovaná cena dvojice hedvábných kalhotek růžové barvy byla 800 liber. Neznámý kupec na telefonu je i s doplňujícími poplatky nakonec získal za 3700 liber (v přepočtu na naši měnu cca 106 tisíc korun). Za 2600 liber (cca 75 tisíc korun) se mu podařilo zakoupit také bílou noční košili.

Na aukci byly za 1850 liber (více než 53 tisíc korun) dále vydraženy pozlacené hodinky s hákovým křížem, jež patřily manželce Hermanna Goringa Emmy. Jejich součástí byl medailonek obsahující fotografii Adolfa Hitlera.

Aukce v Northamptonshiru je podle Humberta důkazem, že zájem o osobní artefakty notoricky známých osobností stále přetrvává. „I bez prokázaného původu za ně lidé nabízejí vysoké ceny,“ dodává.

Ve Velké Británii není zakázané dražit věci související s nacismem. Poslední roky ale probíhají diskuze, zda je něco takového správné. „Jedná se o děsivou součást našich dějin. Předměty z této doby od jiných historických artefaktů odlišuje to, že jejich symboly dodnes využívají přívrženci krajní pravice. Je to sice legální, ale je to otázka vkusu,“ nechal se kupříkladu slyšet majitel irské galerie a syn ženy, která přežila holocaust, Oliver Sears. Pořadatelé aukcí by vydražené peníze za tyto předměty měly podle něj věnovat charitě.

Další články

Zavří­t reklamu