válkaČeskoslovenskoobjevy

Kailasa: jeden z největších hinduistických chrámů je vytesaný z jednoho kusu skály

+ 1 fotka+ 2 fotky

Na 400 000 tun kamene muselo být opracováno a částečně odstraněno, aby mohla vzniknout unikátní jeskynní chrám Kailasa. Tento gigantický hinduistický chrám vytesaný do skály se musel budovat celé generace, ovšem ve skutečnosti podle archeologů jeho stavba trvala osmnáct let a je podobnou záhadou jako budování pyramid.

Tomáš Chalupa 10. dubna 2021

Kailasa se nalézá ve státě Maháráštra v Indii. Je to po všech stránkách podivuhodné architektonické dílo. Celý chrám je vytesán do jediného kusu skály. Na území pouhých dvou kilometrů čtverečných se nachází dalších 32 menších klášterů, rovněž vytesaných do kamene. Na výšku má Kailasa téměř sto metrů, jeho délka je 140 metrů a šířka 130. Je to monumentální stavba a jedna z největších monolitických staveb na planetě.

Podle odborníků byl chrám stavěn od vrcholu a stavebníci se postupně dostávali níže a níže. Ve skutečnosti však není o způsobu stavby známo téměř nic, vše jsou pouhé dohady. Stejně tak se nemohou odborníci shodnout, kdy přesně byl chrám postaven. Padají letopočty od 6. až do 9. století. Oficiálně byl chrám postaven mezi léty 756 – 773. Podle M. K. Dhavalikara, indického historika, nebyl chrám postaven naráz, ale postupně během několika různých období, jak ho každá další generace rozšiřovala a dokončovala. Teorií a dohadů je však celá řada a Kailasa představuje dodnes jedno z míst, které je opředeno mnoha záhadami.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu