Kaddáfího velký vodní kanál do hotelu v městě Timbuktu je dnes jen prázdná strouha.

Kaddáfího velký vodní kanál do hotelu v městě Timbuktu je dnes jen prázdná strouha. | zdroj: atlasobscura.com


Kaddáfí zasypal město Timbuktu penězi a postavil v něm obří kanál

TÉMATA: kaddáfí | projekty | stavby

user-avatar

Tomáš Chalupa

20. 07. 2017 | 12:00

Muammar Kaddáfí v roce 2006 zavítal do města Timbuktu v Mali. Vzal s sebou stovky věřících, aby se s ním modili a oslavili narozeniny proroka Mohammeda. Obří seance se odehrála na tamním fotbalovém stadionu.

Kaddáfí si po této návštěvě Timbuktu zamiloval. Sám sebe prohlásil imámem města a rozhodl se, že využije své bohatství, aby město prosperovalo. Investoval do něj mnoho, mimo jiné koupil velký, ale zchátralý hotel na okraji města. Do jeho rekonstrukce investoval desítky milionů. Kromě jiného nechal vykopat 13 kilometrů dlouhý vodní kanál z řeky Niger rovnou do hotelu. Cílem bylo, aby návštěvníci mohli do hotelu připlout na lodi. 

Nicméně s Kaddáfím to dopadlo neslavně a celé Timbuktu začalo chátrat, protože příliv peněz od libyjského diktátora ustal. Jeho kanál vyschl a dnes je z něj zbylo prázdné koryto. Podle odborníků to ale je pro místní obyvatele spíše úleva. Kanál uměle přehradil celou oblast, měl velmi ostře se svažující břehy, takže mnoho zvířat i lidí zůstalo uvězněno na jednom nebo druhém břehu. Mosty přes kanál totiž Kaddáfí nevybudoval. Dnes už je z kanálu jen prázdná strouha bez vody, která se vine od řeky až k opět chátrajícímu hotelu. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

20. 07. 2017 | 12:00

Zavří­t reklamu