válkaČeskoslovenskoobjevy

Kabrhelová, Vlasta a míruplný svaz žen: Za co bojovaly za socialismu české soudružky?

Kabrhelová, Vlasta a míruplný svaz žen: Za co bojovaly za socialismu české soudružky?
Zdroj: čtk
+ 7 fotek+ 8 fotek

Ženy v socialistickém Československu, sdružené ve svazové organizaci, na rozdíl od dnešních feministek nebojovaly ani tolik za práva žen, jako za světový mír. Od roku 1974, kdy se předsedkyní Československý svazu žen stala Marie Kabrhelová, byl mír jejich hlavním heslem.

Václav Pokorný 2. dubna 2020

Československý svaz žen byl založen v březnu 1950 slučovacím sjezdem Rady žen a Zväzu slovenských žen. Jeho první předsedkyní se stala Anežka Hodinová-Spurná.
V letech 1969 až 1974 byla předsedkyní svazu žen Gusta Fučíková, kterou si za svou místopředsedkyní zvolila rovněž Mezinárodní federace žen. Po ní funkci předsedkyně převzala Marie Kabrhelová, žena s podivně vyfoukaným účesem a permanentně přísným výrazem ve tváři. Pro komunistickou stranu pracovala už od roku 1946, takže po Únoru 1948 se její kariéra velmi dobře rozjela. V šedesátých letech absolvovala Vysokou školu politickou, což se jí hodilo v době normalizace, kdy její politická hvězda nezadržitelně stoupala.

Jako šéfka Československého svazu žen, který vedla až do sametové revoluce, si užívala i vymožeností papalášů. Měla například k dispozici Tatru 613, stejnou jako tehdejší ministři.

Hlavním heslem za jejího předsednictví bylo: Buduj vlast – posílíš mír! Toto heslo tvořilo závěrečný dovětek rezolucí, tiskových zpráv, článků v časopisech, pozdravů a podobně. Stalo se také ústředním motivem Československého svazu žen. Ten spolupracoval se společností Obránců míru, vydával mírové legitimace, jejichž zakoupením mohly ženy přispět k udržení míru. Rozepisoval mírové rezoluce, sháněl pod ně podpisy a rozesílal je odpovědným organizacím všude tam, kde mírová situace z hlediska komunismu byla narušena.

Dalším účelem svazu bylo řešit problémy žen a rodin, především skloubit vysokou zaměstnanost žen s mateřstvím. Organizace vydávala také populární časopis Vlasta, který se jako jediné periodikum pro ženy těšil velké oblibě. Řešil praktické problémy žen v komunismu, chybět v něm ale nemohly ani politické články. Vycházel v nákladu až 840 000 výtisků.

U příležitosti Mezinárodního dne žen se s členkami svazu každý rok setkával ve Španělském sále Pražského hradu tehdejší prezident Gustáv Husák a další vysocí představitelé státu.

Na konci komunistické vlády měl Československý svaz žen jeden milion členek. Organizace v roce 1990 zanikla.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu