K Zemi letí asteroid, možná nás zasáhne

K Zemi letí asteroid, možná nás zasáhne | zdroj: yournewswire.com


K Zemi se řítí asteroid velikosti Sochy svobody! Astronomové počítají, zda nás zasáhne

TÉMATA: vesmír | asteroidy

user-avatar

Tomáš Chalupa

20. 04. 2015 | 08:15

Jmenuje se TC4 a měří asi 40 metrů. Astronomové o něm vědí od roku 2012. Stále se však nemohou dopočítat, zda zasáhne Zemi.

Když u města Čeljabinsk v Rusku dopadl v roce 2013 meteorit, bylo zraněno 1500 lidí a poničeny stovky budov. Jeho velikost přitom byla poloviční oproti rozměrům asteroidu TC4. Takže pokud by dopadl na Zemi a navíc do obydleného místa, bylo by zaděláno na opravdu velké problémy. Astronomové zatím neumějí předpovědět, kam by mohlo těleso dopadnout. Naštěstí se tak stane až v roce 2017, tedy pokud vůbec. Pravděpodobnost je prý jen jedna ku milionu, což je zanedbatelné procento, ale problém je v tom, že astronomům stále chybí přesné údaje k výpočtům.

„Neznáme ani přesnou velikost. Je to možná 40 metrů, ale může to být i jen 10 metrů. To je obrovský rozdíl. Desetimetrový asteroid shoří v atmosféře, čtyřicetimetrový objekt dopadne na zem a udělá velký kráter,“ říká Detlef Koschny z Evropské vesmírné agentury. Armagedon podle něj nehrozí, i kdyby TC4 skutečně zasáhl naši planetu. „Záleží na místu dopadu. Tlaková vlna by nejspíš rozbila okenní tabulky v okolí, záleželo by na místě dopadu. Ale na nějaký konec světa to rozhodně stačit nebude,“ dodává napůl v žertu Koschny. Takže lidstvo zatím může být v pohodě. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

20. 04. 2015 | 08:15

Zavří­t reklamu