Je ruský satelit vesmírná zbraň? | zdroj: internet


K čemu slouží tajemný ruský satelit? Prý loví jiné družice

Nedůvěra mezi Západem a Ruskem, vyvolaná krizí na Ukrajině, se už přenesla i do vesmíru. Západní země silně zneklidňuje záhadný satelit označený jen jako Objekt 2014-28E. Rusové jeho účel tají, podle Američanů jde o lovce satelitů. K čemu slouží tajemný ruský satelit? Prý loví jiné satelity

user-avatar

Tomáš Chalupa

22. 11. 2014 | 23:46

Rusko přitom tento satelit vyslalo na oběžnou dráhu už v květnu tohoto roku. Tedy přesněji řečeno vyslalo tři družice z jedné nákladní lodi a cosi, co bylo označeno jako náklad lodi. V NASA mysleli, že jde dokonce o vesmírné smetí. Jenže se ukázalo, že ta čtvrtá věc je malý satelit, který se nejen pohybuje, ale dokonce i manévruje.

Ruská nákladní raketa

Rusové k satelitu neřekli ani slovo, což v současné mezinárodní situaci asi nikoho nepřekvapí. Ke slovu se tak dostávají spekulace. Ty příjemnější, avšak méně pravděpodobné, říkají, že může jít o jakýsi čistič od vesmírného smetí. Oběžná dráha je jím zahlcená a podobný čistič by jistě měl co na práci. Že by ale zrovna tohle trápilo Rusy natolik, aby tajně vypouštěli podobné zařízení, se zdá nepravděpodobné.

Kdo koho vlastně sleduje z vesmíru?

A pak už jsou tu jen horší varianty. Podle amerických novinářů jde o satelit určený k sestřelování jiných družic. Možná to ještě neumí, ale Rusové to zřejmě nyní testují právě na tomto zařízení. To, jak Američané při každém problému na Ukrajině předvádějí veřejnosti satelitní snímky ruských kolon, se Putinovi jistě zajídá. Sundat všechny ty špionážní družice z oběžné dráhy by mu jistě udělalo radost. Podobné věci se už testovaly v Sovětském svazu, takže možná v Kremlu tyhle plány znovu uvedli v život. Každopádně se Objekt 2014-28E stal zřejmě nejsledovanějším tělesem na oběžné dráze. Před nedávnem se přiblížil ke zbytku své vlastní nosné rakety, tak se možná brzy ukáže pravda. Buď ji sestřelí, nebo uklidí.       

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Tomáš Chalupa

22. 11. 2014 | 23:46

Zavří­t reklamu