válkaČeskoslovenskoobjevy

Jupiterovy ledové měsíce možná skrývají oceány

Jupiterovy ledové měsíce možná skrývají oceány
Zdroj: Wikimedia Commons

Není to tak dávno, co astronomové zveřejnili hypotézu, že na Jupiterově měsíci Europa se skrývá pod ledovým příkrovem oceán. Europa byla v hledáčku odborníků na hledání mimozemského života už dlouho, ale jak se ukazuje, není jediná. Existuje vícero měsíců na oběžné dráze kolem Jupiteru, které by na tom mohly být podobně.

Tomáš Chalupa 12. dubna 2021

Astronomové vychází z toho, že se měsíce navzájem ohřívají. Jsou sice vzdálené od Slunce, ale jev zvaný slapový ohřev způsobuje, že jsou dostatečně teplé na to, aby se na jejich povrchu nacházela voda i v tekutém stavu. Samozřejmě ukrytá hluboko pod ledovou krustou, to platí na Europě i u ostatních adeptů.

Vědci se doposud domnívali, že slapový ohřev může pocházet pouze od Jupiteru, který takto působí na své měsíce, což by ovšem ke vzniku tekutých oceánů nestačilo. Nyní ale došli k závěru, že slapový ohřev mohou způsobovat i měsíce sobě navzájem, což už poměry pro vznik oceánů vyrovnává.

Thumbnail # Astronomové objevili 121 obřích planet, jejich měsíce mohou hostit život
Mohlo by Vás zajímat:

Astronomové objevili 121 obřích planet, jejich měsíce mohou hostit život

Slapový ohřev je v podstatě ohřívání tělesa, tedy v našem případě planety či měsíce, které je způsobené jeho deformací, jenž je důsledkem gravitační interakce mezi těmito tělesy. Doposud se mělo za to, že měsíce jsou příliš malé, aby mezi nimi k tomuto jevu mohlo docházet.

Thumbnail # Vědci zjistili, že nejstarší planetou sluneční soustavy je Jupiter
Mohlo by Vás zajímat:

Vědci zjistili, že nejstarší planetou sluneční soustavy je Jupiter

Kromě již zmiňované Europy by tak voda v tekutém stavu mohla být zřejmě také na největším měsíci Callistu a Ganymedu. Tekutina se zřejmě vyskytuje také na měsíci Io, ale nejde bohužel o vodu, ale o roztavenou horninu v podobě lávy. Pokud se teorie o působení slapového ohřevu potvrdí, bude to znamenat, že vodu lze očekávat na těchto a možná i některých dalších měsících, a tudíž je možné se také ptát, zda tam náhodou není život.

Další články

Zavří­t reklamu