válkaČeskoslovenskoobjevy

Judit Polgárová, zázračná šachistka, která porážela velmistry této hry, za vše může podivná výchova

Judit Polgárová, zázračná šachistka, která porážela velmistry této hry, za vše může podivná výchova
Zdroj: thevintagenews.com

Judit Polgárová je považována dodnes za nejlepší šachistku všech dob. Už ve dvanácti letech se dostala mezi nejlepších 100 šachistů světa a tím její spanilá jízda, při které porazila nejslavnější jména tohoto sportu, teprve začala.

Tomáš Chalupa 28. listopadu 2018

V patnácti letech vyhrála titul velmistra. 26 let si udržovala nejvyšší pozici na ženském žebříčku světového šachu. Před čtyřmi lety odešla do sportovního důchodu a dále se neúčastní profesionálních turnajů.

Polgárová se narodila 23. července roku 1976 v Budapešti do židovské rodiny. Měla dvě sestry a otce, který na všech třech provedl nevšední vzdělávací experiment. Byl totiž přesvědčen, že géniové se vytvářejí, a nikoliv rodí, a že raným tréninkem je možné dostat se až na vrchol. A měl pravdu. Juditina sestra Susan byla rovněž šachovou velmistryní a druhá sestra Sofia byla mezinárodně uznávanou hráčkou a držitelkou mnoha titulů. Šach je odmalička jako speciální předmět učila matka Klára.

Pochopitelně to nebylo jednoduché. Maďarským komunistům se nezamlouvaly novoty a domácímu vzdělávání rozhodně nefandili, západní komentátoři zase tvrdili, že takový postup připravil všechny tři děti o normální dětství. Pokud se podíváme na třeba na dvojici tenisových sester Williamsových, pak vidíme velmi podobný přístup od rodičů i podobné námitky.

Šachy jsou brány jako mužský sport a ženy jsou považovány za slabší hráčky tak nějak z podstaty hry, přestože fyzické síly nebo proporce v něm nehrají žádnou roli. Otec László ale toto vidění odmítal, nechtěl, aby se jeho dcery účastnily jen ženských turnajů, a vždy tvrdil, že na pohlaví v šachu ani v nejmenším nezáleží, protože jde o čistě duševní aktivitu.

Jenže Maďarská šachová asociace to viděla jinak a nepřála si žádné mísení ženského a mužského šachu. Cestu v tom prošlapávala nestarší sestra Susan, která vítězila v mezinárodních turnajích, přesto jí nebyl udělen titul velmistryně, protože se proti tomu postavila právě její domácí šachová organizace. I tak se stala mistryní světa. A právě Susan učila Judit šachy, což bylo pro ni zásadní.

Judit v pěti letech porazila rodinného známého, aniž by se vůbec podívala na šachovnici. Muž se snažil z poměrně trapné situace vybruslit větou: „Jsi dobrá v šachu, já jsem zase dobrý ve vaření.“ Na to mu pětiletá Judit odpověděla. „A umíš uvařit jídlo a ani jednou se nepodívat do hrnce?“

Judit přesto neměla tak raketový start jako Susan, musela to dohánět intenzivním tréninkem. Naštěstí ji to bavilo, byla doslova posedlá šachem. V deseti letech porazila mezinárodního šampiona Dolfi Drimera, o rok později se před ní musel sklonit další šampion Lev Gutman. Jaké to je, když jste jedním z nejlepších šachistů a porazí vás desetileté děvče, to je asi těžké si představit.

Doma se už vše točilo jen kolem šachu. Byla to opravdu velmi zvláštní domácnost. Nikdy toho ale Judit nelitovala. Napřed pro ni šachy byla hra, pak sport, umění, filozofie a nakonec celý její život. A ona za to byla ráda. Nechtěla trávit čas běháním po venku s kamarády, sotva nějaké měla. Její svět byla její rodina a šachovnice, tady se cítila nejšťastnější.

Judit Polgárová je jediná žena, která dokázala porazit úřadujícího světového velmistra. Porazila dalších jedenáct bývalých nebo úřadujících světových šampionů, jako byl Magnus Carlsen, Anatolij Karpov, Garry Kasparov, Vladimir Kramnik, Boris Spassky, Vasilij Smyslov, Veselin Topalov a Vishvanathan Anand.

Byla oceněna v roce 2015 maďarským nejvyšším vyznamenáním, Řádem Sv. Štěpána, a stala se trenérkou národního mužského šachového týmu. Její jméno se nesmazatelně a navždy zapsalo do dějin nádherné hry zvané šachy.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu