válkaČeskoslovenskoobjevy

Jste zapřísáhlými ateisty? Možná v sobě máte psychopatické sklony, tvrdí nový výzkum

Jste zapřísáhlými ateisty? Možná v sobě máte psychopatické sklony, tvrdí nový výzkum
Zdroj: mysteriousuniverse.org

Kde je centrum lidské víry? Někteří by řekli, že v srdci, ale z hlediska vědy je to samozřejmě v mozku. Jak se poté liší mozek ateisty a člověka, který věří ve vyšší sílu?

Simona Knotkova 17. dubna 2016

Studii provedli výzkumníci z Case Western Reserve University v Ohiu a z Babson College v Massachusetts. Dohromady dali osm modelových situací a v jednotlivých experimentech testovali 159 až 527 dospělých jedinců. Výsledek jim měl pomoci porozumět vztahu mezi vírou v Boha či jinou nadpřirozenou sílu a analytickým uvažováním.

Jak vědci zjistili, v mozku věřících lidí je síť analytických neuronů potlačována a naopak je do popředí stavěno empatické myšlení. Mozek ateistů funguje zase na opačném principu – analytické myšlení stojí v popředí, schopnost vcítit se do druhých je snížená. To by mohlo vysvětlovat i to, proč jsou ženy více nábožné než muži; obecně jsou ženy považovány také za více empatické.

Závěry výzkumu také ukazují na spojitost ateistů s psychopaty. Minimální nebo nulová míra empatie se později může zvrtnout právě v patologické chování.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu