Tato trojice utekla z nejstřeženější věznice USA, jejich osud ovšem dodnes není znám.

Tato trojice utekla z nejstřeženější věznice USA, jejich osud ovšem dodnes není znám. | zdroj: vintag.es


Jsou útěkáři z Alcatrazu naživu a jak vůbec jejich akce dopadla? Dodnes se to neví

TÉMATA: alcatraz | věznice |

user-avatar

Tomáš Chalupa

11. 06. 2018 | 11:00

V noci 11. června roku 1962 se Johnu Anglinovi, jeho bratru Clarence Anglinovi a Franku Morrisovi podařilo uprchnout z nejstřeženější věznice světa – Alcatrazu. Dodnes není jejich osud znám a mnoho lidí jejich útěk považuje za úspěšný. Dokonce existuje možnost, že jsou stále ještě naživu.

Trojice uprchlíků si z papíru vyrobila cosi jako makety svých hlav. Ty pak umístila do postelí a překryla dekou, takže se strážní domnívali, že muži jsou stále ve své cele. Ti už ve skutečnosti prchali nepoužívaným údržbářským koridorem za zdi vězení. Alcatraz je ovšem ostrov a od pevniny jej odděluje voda. Muži měli připravený primitivní vor, na který nasedli a odpluli pryč. Jeho trosky byly později nalezeny na Angel Island Beach.

FBI rozjela rozsáhlé pátrání, do kterého byly zapojeny stovky policistů a agentů. Nikdy se nenašel ani vor, ani žádná jiná stopa po uprchlících, a dodnes se tak neví, co se s nimi stalo. Zahynuli při útěku, nebo uprchli a strávili zbytek života na útěku? Mohou být ještě naživu?

Policie uzavřela vyšetřování v roce 1972 s tím, že vzhledem k nedostatku jiných důkazů považuje muže za mrtvé. Zřejmě utonuli v zálivu San Francisco Bay. Jenže současně nechala celý případ otevřený a uprchlíci jsou dodnes na jejím seznamu hledaných osob.

Existují však i jiné, stejně hodnověrné závěry celého případu. Po dlouhé roky kolují zvěsti, že oba bratři Anglinové útěk přežili a uprchli do Brazílie. Úřady ovšem nic takového nepotvrdily.

Další důležitou stopu přinesl do případu v roce 1993 vězeň Thomas Kent, který řekl televiznímu štábu, že pomáhal zorganizovat útěk. Přítelkyně Clarence Anglina prý skupinu vyzvedla na pobřeží a odvezla je do Mexika. Policie byla k jeho svědectví skeptická, protože za něj dostal od televizní stanice zaplaceno 2000 dolarů.

V roce 2003 televizní kanál Discovery přesně zrekonstruoval stavbu voru za použití předmětů a materiálu, který měli tehdy uprchlíci k dispozici. Výsledkem bylo, že stavba plovoucího voru byla možná a vor skutečně mohl bezpečně trojici nést.

Kanál National Discovery zase vycházel z toho, že na vraku voru byly otisky prstů, což FBI popírala. Stejně tak prý bylo ukradeno tu noc jedno osobní vozidlo, které se nikdy nenašlo a pravděpodobně v něm skupina odjela.

V roce 2012 rodinní příslušníci rodiny Anglinových, konkrétně sestry a synovci, vydali společné prohlášení, že Clarence i John jsou podle nich stále naživu. Krátce po útěku prý Marie Anglinová, matka obou bratrů, měla zvláštní telefonát. Někdo jí zavolal a řekl jen: Ahoj, tady je John Anglin,a zase zavěsil. Prý jí také přišla vánoční pohlednice se vzkazem: Matce od Johna, Veselé Velikonoce.

Kromě těchto zpráv, které ukazovaly na to, že minimálně někteří z uprchlíků přežili, existují i zprávy, které to zpochybňují. Měsíc po útěku prý kapitán norské nákladní lodi viděl v zálivu u San Francisca plavat nehybné lidské tělo oblečené do vězeňského úboru.

Vědci z univerzity v Dellftu přišli v roce 2014 s počítačovým modelem, který ukazoval, že tu noc byly proudy v zálivu příliš silné a vor neměl šanci dostat se na pevninu. Muži podle vědců nepochybně zemřeli při pokusu přeplavat záliv.

user-avatar

Tomáš Chalupa

11. 06. 2018 | 11:00

Zavří­t reklamu