válkaČeskoslovenskoobjevy

Jsou toto nohy královny Nefertari? Tajemné mumifikované končetiny zřejmě patřily manželce Ramesse Velikého

Jsou toto nohy královny Nefertari? Tajemné mumifikované končetiny zřejmě patřily manželce Ramesse Velikého
Zdroj: Daily Mail

Rozsekané nohy nalezené v jedné z egyptských hrobek konečně vydaly své tajemství. Jak nedávný výzkum ukázal, patřily královně Nefertari, nejoblíbenější manželce faraona Ramesse Velikého, jenž vládl Egyptu před více než 3 200 lety.

Yvonne Pokorná 13. prosince 2016

Když italští archeologové hrobku v roce 1904 odkryli, zjistili, že byla vykradena již ve starověku. Mezi poškozenými předměty, které tu vykrádači hrobek po sobě zanechali, byly i tři kusy mumifikovaných dolních končetin. Již tehdy se soudilo, že patřily královně Nefertari, jedné z žen Ramesse II., jenž Egyptu kraloval zhruba v letech 1279 až 1213 před naším letopočtem. Od té doby ale tyto ostatky nikdo vědecky nezkoumal. Teprve nedávný výzkum, provedený mezinárodním týmem odborníků, se pokusil určit identitu končetin. Pomocí chemické analýzy, radiokarbonového datování a dalších moderních metod vědci zjistili, že patřily osobě ženského pohlaví, která byla asi 165 centimetrů vysoká. S touto výškou se shoduje i velkost sandálů, které se našly v hrobě.

Sandály královny Nefertari

Sandály královny Nefertari

Ženě bylo kolem 40 let, když zemřela. To by odpovídalo délce života královny Nefertari. Stav jejích kostí prozradil, že trpěla artritidou. Rentgen také odhalil známky kalcifikace a kornatění tepen.

Rentgenový snímek končetin

Rentgenový snímek končetin

Způsob, jakým byla mrtvá mumifikována, koresponduje s tradičními postupy z doby panování Ramesse II. “Byla mumifikována ve velmi vysokém standardu, s použitím těch nejdražších ingrediencí,” uvedla egyptoložka Joann Fletcher z Univerzity v Yorku. “Velmi pečlivě byla zabalena, se značným důrazem na detail,” upřesnila. Z toho všeho vědci vyvodili závěr, že mumifikovanou osobou nebyl nikdo jiný než královna Nefertari, v jejíž hrobce byly tyto končetiny nalezeny.

Nefertari byla zřejmě krásná žena.

Nefertari byla zřejmě krásná žena.

Nefertari byla nejoblíbenější manželkou Ramesse II. Podle vědců hrála důležitou roli v zahraniční politice tohoto faraona. Byť její původ je neznámý, ví se, že mu porodila čtyři syny a zemřela krátce po čtyřicítce. O jejím mimořádném postavení svědčí i to, jakou nákladnou a bohatě vyzdobenou hrobku jí Ramesse II. v Údolí královen zařídil. Ta však již ve starověku byla vykrádači hrob vypleněna a z mumie se dochovaly jen části jejích dolních končetin.

Mapa s vyznačením místa stavby

Mapa s vyznačením místa stavby

“Předpokládáme, že lupiči rozcupovali její tělo, když v obalech mumie hledali vzácné zlaté a stříbrné amulety,” míní britská archeoložka Stephen Buckley. “Proč se ale jen nohy dochovaly a ne zbytek celého těla, zůstává tajemstvím,” dodala.

Další články

Zavří­t reklamu