válkaČeskoslovenskoobjevy

Jsou ostatky zavražděné carské rodiny pravé? Ruští vědci tvrdí, že ano, církev má stále pochybnosti

Jsou ostatky zavražděné carské rodiny pravé? Ruští vědci tvrdí, že ano, církev má stále pochybnosti
Zdroj: ntv.ru
+ 3 fotky+ 4 fotky

Případ vraždy posledního ruského cara a jeho rodiny z roku 1918 byl sice oficiálně uzavřen v roce 1998, ale v září 2015 byl znovu otevřen. Ruská pravoslavná církev žádá opětovné přezkoumání ostatků zavražděné rodiny, které byly objeveny v roce 1991 nedaleko města Jekatěrinburgu. Stále totiž panují pochybnosti.

Irena Gruberová 19. července 2018

V noci na středu 17. července 1918 popravčí komando zastřelilo posledního ruského cara Mikuláše II. i s jeho manželkou, dětmi a služebnictvem. Jejich mrtvá těla měla být pohozena do důlní šachty, ale protože vůz, který ostatky převážel, měl poruchu, zahrabaly se do mělké jámy vedle silnice.

Podle oficiálního znění byli Romanovci popraveni na příkaz Výkonného výboru Uralu z obav před blížícími se Československými legiemi. Jiná verze však říká, že rozkaz k popravě vydalo sovětské politbyro v čele s Leninem. Až do roku 1926 bolševici smrt carské rodiny tajili.

Car Mikuláš II. s rodinou a kozáky.

Car Mikuláš II. s rodinou a kozáky.

Ostatky většiny členů carské rodiny a jejich služebných byly nalezeny údajně už v květnu 1979 amatérskými hledači, ale objev byl až do rozpadu SSSR uchováván v tajnosti. V roce 1991 bylo pod náspem Staré koptjakovské cesty nedaleko Jekatěrinburgu exhumováno devět spálených koster, politých kyselinou. DNA testy v roce 1994 potvrdily, že ostatky patří caru Mikulášovi II., jeho manželce, carevně Alexandře, třem dcerám – Anastázii, Taťáně a Olze – a čtyřem služebným. Chyběla však těla careviče Alexeje a dcery Marie.

Pohřeb carské rodiny v roce 1998.

Pohřeb carské rodiny v roce 1998.

17. července 1998 byly ostatky členů carské rodiny převezeny do Petrohradu, kde byly po 80. letech důstojně pochovány v Petropavlovském chrámu. Všichni tehdy považovali případ za uzavřený, ale pravoslavnou církev neuspokojily výsledky forenzního výzkumu. Její pochybnosti zesílily poté, co se v roce 2007 našly v blízkosti původní pohřební jámy ostatky carovy druhé nejmladší dcery Marie a jeho jediného syna Alexeje. DNA testy sice potvrdily pravost ostatků, ale církev to nepřesvědčilo. Na její naléhání bylo obnoveno vyšetřování téměř 100 let staré vraždy a začalo nové kolo genetických testů. Před tím, než budou ostatky Marie a Alexeje uloženy ke zbytku carské rodiny v Petropavlovském chrámu a svatořečeny, chce mít církev stoprocentní jistotu. „Tito lidé byli kanonizováni, a pokud se prokáže, že jsou to jejich ostatky, budou považovány za svaté relikvie a lidé se k nim budou modlit, proto je tak nutné se ujistit o jejich pravosti,“ vysvětloval loni v září ruský pravoslavný duchovní Vsevolod Čaplin.

Ostatky Romanovců procházejí testováním.

Ostatky Romanovců procházejí testováním.

Přestože očití svědci potvrdili smrt carské rodiny, celé roky mezi lidmi kolovaly fámy o tom, že někteří z nich přežili. Vyrojila se řada žen, které o sobě prohlašovaly, že jsou velkokněžnou Anastázií. Za tu se jako první vydávala jistá Anna Anderson (také známá jako Anastázie Manahan), ale až po její smrti v roce 1984 testy DNA popřely její spřízněnost s carskou rodinou. V roce 2004 ale někteří američtí odborníci vznesli námitky vůči výsledkům forenzních testů a vyslovili podezření, že vzorky z Ruska byly úmyslně kontaminovány.

Ostatky jednoho ze dvou carových dětí, které se našly v roce 2007.

Ostatky jednoho ze dvou carových dětí, které se našly v roce 2007.

Nové testy DNA zatím potvrdily, že ostatky cara i carevny jsou pravé. Ruský vyšetřovací výbor oznámil, že vzorky dolní čelisti carevny Alexandry se shodují se vzorky nejmenovaných ženských potomků britské královny Viktorie, s níž byla příbuznou. Fragmenty carovy dolní čelisti a krčního obratle pak odpovídají DNA získané ze zkrvaveného oblečení jeho bratra a předposledního ruského cara Alexandra II., který byl v roce 1881 zavražděn krajně levicovou organizací. Byl také proveden nový rozbor krvavých stop na košili, kterou měl Mikuláš II. na sobě během návštěvy Japonska v roce 1891, kde byl na něj spáchán pokus o atentát. I tak ale probíhají další testy, aby se vyhovělo všem požadavkům církve. Dojde i na vzorky Alexandřiny sestry Alžběty Fjodorovny, kterou rovněž bolševici zabili. Její tělo bylo v roce 1921 převezeno do Svaté země a pohřbeno v chrámu Marie Magdaleny v Getsemanské zahradě v Jeruzalémě. Teprve až nyní získali ruští vyšetřovatelé přístup k jejím ostatkům.

„Ne všechny aspekty vraždy imperiální rodiny byly vysvětleny a ne všechny otázky ruské pravoslavné církve byly plně a jasně zodpovězeny,“ upozornil právník velkokněžny Marie Vladimirovny, která je příbuznou zavražděných Romanovců. „Velkokněžna doufá, že ostatky z Jekatěrinburgu budou vědecky přezkoumány… Musí se odhalit pravda a zodpovědět hlavní otázka: komu ty ostatky patří.“

Související články

Další články

Zavří­t reklamu