válkaČeskoslovenskoobjevy

Jsou lidé jenom zvířata v galaktické zoo, kterou z dálky pozorují mimozemšťané?

Jsou lidé jenom zvířata v galaktické zoo, kterou z dálky pozorují mimozemšťané?
Zdroj: sciencealert.com

I když je vesmír nezměrných rozměrů, a podle našich úvah v něm proto musí existovat mnoho dalších forem života, pravda je taková, že jsme žádnou další dosud neobjevili. Vědce to tak přivádí ke kontroverzním hypotézám.

Simona Knotkova 16. května 2019

V březnu letošního roku se v Paříži uskutečnil sjezd sanfranciské neziskové organizace Messaging Extraterrestrial Intelligence (METI). Sdružení vedené astrobiologem Douglasem Vakochem se zabývá tvorbou a přenosem vzkazů mimozemským civilizacím. Na březnovém kongresu byl mimo jiné znovu projednáván takzvaný Fermiho paradox, tedy rozpor mezi vysokou pravděpodobností existence mimozemšťanů a skutečností, že o jejich přítomnosti ve vesmíru dosud nemáme žádný důkaz. Na přetřes znovu přišla hypotéza o galaktické zoo, kterou v roce 1973 poprvé popsal John Ball, výzkumník z Massachusettského technologického institutu.

„Inteligentní mimozemský život může být skoro všudypřítomný. Zdánlivé selhání v tom, že nejsme schopni interakce s tímto životem, může být vysvětleno hypotézou, že nás odstrčili na stranu jako část divočiny nebo zoo. Možná nás diskrétně a nenápadně sledují, ale nechtějí mít s námi nic společného. Náš biosystém a kultura rozhodně stojí za pozornost,“ napsal ve své studii.

Jednoduše řečeno: Mimozemšťané nás možná sledují stejným způsobem, jako my sledujeme a studujeme zvířata v zoo. „Otázka zní: Jak dosáhnout toho, aby se nám tito galaktičtí hlídači zoologické zahrady odhalili?“ ptá se Vakoch.

Mimozemské civilizace mohou být na daleko vyšším stupni inteligence a k nekontaktování Země můžou mít dobrý důvod. V první řadě by jasný důkaz o existenci mimozemšťanů mohl lidskou rasu velmi rozrušit.

„Vypadá to, že mimozemšťané na nás uvalili jakousi galaktickou karanténu, protože si uvědomují, že by nás kulturně znepokojilo, kdybychom se o nich dozvěděli. Nemůžeme si myslet, že lidé jsou už na nejvyšším poznávacím stupni, jakého je možno dosáhnout. Na Zemi se vývoje možná dočkáme v budoucnu, kdekoliv jinde ho ale už mohli dosáhnout,“ míní Jean-Pierre Rospars z Národního ústavu zemědělského výzkumu ve Francii.

Co si o této teorii myslíte vy?

Související články

Další články

Zavří­t reklamu