válkaČeskoslovenskoobjevy

Josepha Palmera zavřeli do vězení, protože nosil plnovous

Josepha Palmera zavřeli do vězení, protože nosil plnovous
Zdroj: thevintagenews.com

Dnešní éra přeje pěstěným hipsterským plnovousům, které symbolizují mnohem více než mužnost spíše městské liberály a lidi plující na vlně moderních technologií a dobré kávy. Ale nebylo tomu tak vždy. Třeba kolem roku 1820 ve Spojených státech byl plnovous brán jako společensky nepřijatelný. Lidé s plnovousem byli považováni za blázny a špindíry.

Tomáš Chalupa 22. května 2019

Joseph Palmer byl veterán války Severu proti Jihu a farmařil ve městě s podivným názvem NoTown ve státě Massachusetts. Svůj plnovous začal nosit v roce 1820, tedy osm let poté, co se vrátil z války. Kvůli svému vzhledu musel čelit mnoha posměškům a ústrkům místních lidí, kteří jej přezdívali Starý židák. Byl považován za ubožáka a člověka na okraji společnosti, a to vše jen kvůli svým vousům.

Čím více ale vůči němu bylo okolí nepřátelské, tím více byl on sám zatvrzelý a hodlal nosit plnovous i nadále. Farář v místním kostele se jej jednou dokonce provokativně ptal: „Palmere, proč si neoholíš svůj plnovous a místo toho chodíš kolem a vypadáš jako nějaký ďábel?“ Na to mu ale Palmer vtipně odpověděl. „Nepletete si osoby, pane Trusku? Nikdy jsem neviděl obraz vládce sirných oblastí, který by měl vousy. Ale pamatuji si naprosto přesně, že Ježíš nosil vousy.“

Spor o Palmerův plnovous se stále více vyhrocoval. V květnu roku 1830 napadla Palmera skupina čtyř mužů s břitvou ve snaze jej násilně oholit a zbavit jej jeho plnovousu. Jenže Palmer se jen tak nedal, vytáhl velký lovecký nůž a dva z útočníků pořezal na noze. Všichni pak raději vzali nohy na ramena.

Jenže místo, aby se jej úřady zastaly, byl obviněn z nevyprovokovaného násilí a musel zaplatit velmi vysokou pokutu. Navíc mu připočetli 700 dolarů za právní služby, a to kvůli tomu, že se u soudu hájil sám, což bylo nepřípustné. Palmer odmítl poplatky za sebe jakožto obhájce zaplatit a skončil na rok ve vězení.

Za mřížemi si Palmer vedl podrobný deník o svém životě ve vězení. Je to fascinující čtení, které v mnohém připomíná slavný příběh Vykoupení z věznice Shawshank. Palmer popisuje sadistické dozorce, kteří se ho snažili zbavit vší lidskosti a důstojnosti. Byl těžce nemocen, dozorci ho navíc velmi tvrdě bili, až téměř k smrti. Týrali ho dozorci, byli ho spoluvězni, kteří se ho rovněž snažili několikrát násilně oholit. Byl několik měsíců na „díře“, tedy na malé temné samotce. Většina lidí by se dávno zbláznila. Palmer se ale nenechal zlomit. Posílal pravidelně dopisy šerifovi Calvinovi Willardovi, kde si na kruté podmínky ve vězení stěžoval.

Aby dokázal, jak bídné jsou podmínky, posílal šerifovi i veškeré své jídlo, které za den dostal. Z toho si mohl Willard udělat dobrý obrázek o tom, jak moc Palmer ve vězení hladoví. A hlad samozřejmě nebyl jeho jediný problém. Za posílání balíků byl znovu na tři měsíce poslán do „díry“.

Pro městské úřady ve Worcesteru ale začal být Palmerův případ nepříjemným problémem. Poslali do vězení několik úředníků, kteří se jej opakovaně snažili přesvědčit, aby zaplatil oněch 700 dolarů, a okamžitě pak může opustit věznici. Palmer ale nehodlal platit vůbec nic. Zoufalí úředníci dokonce nabídli, že mu odpustí sedm set dolarů, na Palmera by zbylo jen oněch pár dolarů skutečné pokuty. Ale ani s touto nabídkou nepochodili.

Soudce, který jej poslal do vězení, mu napsal dopis, kde se ho snažil obměkčit. Když neuspěl, donesl mu osobně dopis od jeho osmdesátileté matky, která jej prosila, aby se vrátil domů. Teprve tehdy Palmer souhlasil a opustil vězení.

Jeho případ zaujal média, protože jeho dopisy se dostaly do místních novin, kde vycházely na pokračování a staly se velmi žádanými. Sám Palmer nakonec zemřel v roce 1873. Na hrobu je vyobrazen samozřejmě s hustým plnovousem a s citátem: „Uvězněn za nošení plnovousu.“ Ten se mimochodem dostal v té době opět do módy.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu