Od Goebbelse s láskou - tak sarkasticky pojmenoval fotku její autor Alfred Eisenstaedt.

Od Goebbelse s láskou - tak sarkasticky pojmenoval fotku její autor Alfred Eisenstaedt. | zdroj: vintag.es


Joseph Goebbels se dozvěděl, že fotografem je Žid. Vznikl památný snímek

TÉMATA: německo | židé | nacismus

user-avatar

Simona Knotková

21. 12. 2016 | 11:00

V září roku 1933 se nacistický ministr propagandy Joseph Goebbels zúčastnil konference Společnosti národů, která se konala v ženevském hotelu Carlton. Přítomen byl i fotograf Alfred Eisenstaedt. Právě díky jemu vznikla ikonická fotografie, dokládající Goebbelsovu nenávist vůči Židům.

Na prvních snímcích z toho dne je Goebbels usměvavý. Když se ale dozvěděl, že fotograf Alfred Eisenstaedt je Žid, jeho tvář a celkový postoj zaznamenaly velkou změnu. Eisenstaedtovi se to příhodně podařilo zaznamenat na fotografii.

"Seděl u rozkládacího stolu na hotelovém trávníku. Vyfotil jsem ho z dálky, aniž by si toho byl vědom. Pak jsem na něj znovu narazil u toho stolu, obklopeného asistenty a ochrankou. Vypadal vedle nich tak malý. Přišel jsem blíž a namířil jsem na něj fotoaparát. Bylo to příšerné. Podíval se na mě s výrazem plným nenávisti. Vznikl tak ale ještě silnější snímek. Nic vám nenahradí blízký kontakt, nehledě na to, jak nepříjemný může být. Díval se na mě svýma nenávistnýma očima a čekal, že uhnu. Já ale neuhnul. Když mám fotoaparát v ruce, ničeho se nebojím," píše ve své knize z roku 1985 Eisenstaedt o Eisenstaedtovi: Vlastní portrét.

Není přitom úplně jisté, jak se informace o jeho původu ke Goebbelsovi donesla. Pravděpodobně si ji ale odvodil z příjmení Eisenstaedt, které tehdy nosili právě Židé.

Jeden z největších nacistických státníků byl svým zapáleným antisemitismem proslulý. Do svého deníku si například zapsal: "Židé jsou teď deportováni na východ. Používá se tam celkem barbarský postup, který zde nemůžu nijak detailněji popisovat, během něhož toho ze Židů moc nezbude. Obecně jsme ustanovili, že 60 % z nich musí být zlikvidováno, zatímco 40 % bude ponecháno k práci. (…) Tento rozsudek je barbarský, ale plně zasloužený."

 

user-avatar

Simona Knotková

21. 12. 2016 | 11:00

Zavří­t reklamu