válkaČeskoslovenskoobjevy

Josef Allen Hynek se v Americe proslavil jako ufolog, radil i Spielbergovi

Josef Allen Hynek se v Americe proslavil jako ufolog, radil i Spielbergovi
Zdroj: ufosightingsfootage.uk

Nejznámějším světovým ufologem byl Josef Hynek, který se narodil v americkém Chicagu českým emigrantům. V letech 1947 až 1969 působil jako vědecký poradce pro zkoumání UFO v letectvu Spojených států amerických. Po důkazech, které shromáždil v jednom z televizních pořadů, prohlásil: „To, co ti lidé viděli, zajisté nebyly hvězdy, balóny, letadla nebo bahenní plyny.“ Jako zastánce mimozemského života ho Steven Spielberg obsadil ve svém slavném snímku "Blízká setkání třetího druhu", kde ztvárnil sám sebe.

Václav Pokorný 15. července 2018

Josef Allen Hynek se narodil 1. května 1910 v Chicagu českým rodičům. Vystudoval Chicagskou univerzitu a později univerzitu fyziky a astronomie v Ohiu, kde se specializoval na studium hvězdného vývoje.

Během 2. světové války pomáhal jako civilista americkému námořnictvu v rozvoji rádiového vysílání. Po jejím ukončení pokračoval v další práci v Ústavu fyziky a astronomie v Ohiu a roku 1950 zakončil svá studia získáním profesorského titulu.

Už jako mladý vědec se účastnil jen okrajově armádních projektů Sign (Znamení) a Grudge (Zášť), které se oficiálně zabývaly aktivitou UFO na území Spojených států amerických. Přelom v jeho kariéře však odstartoval projekt Bluebook (Modrá kniha), který dále pokračoval ve zkoumání „neidentifikovatelných létajících předmětů“. Jeho prací bylo určit, zda se za pozorováním množících se zpráv o výskytu „létajících talířů“ neskrývá nějaký astronomický jev.

Na prvním mezinárodním kongresu o UFO v Chicagu v roce 1977 prezentoval své myšlenky v projevu nazvaném "Co si skutečně myslím o UFO".

Na prvním mezinárodním kongresu o UFO v Chicagu v roce 1977 prezentoval své myšlenky v projevu nazvaném „Co si skutečně myslím o UFO“.

Přestože do těchto projektů Josef Hynek původně vstupoval jako naprostý skeptik, začal se během doby jeho postoj radikálně měnit, až v jedné ze svých debat konstatoval: „To, co ti lidé viděli zajisté nejsou nějaké hvězdy, balóny, letadla, nebo bahenní plyny.“ Toto jeho veřejné vystoupení způsobilo veliký poprask, ale Hynek už ze svého stanoviska neslevil. Roku 1969 byl „Bluebook“ oficiálně ukončen a o čtyři roky později J. A. Hynek založil svou vlastní společnost CUFOS – Center for UFO Studies (Centrum pro výzkum UFO), ve které se stal i ředitelem. Archivy této společnosti tvořily tisíce dokumentů, především z let 1950– 1960.

V listopadu 1978 připravil s ufologem Jacquesem Valléeem a vesmírným inženýrem Dr. Claudem Poherem projev pro OSN, jehož cílem bylo přiznat tomuto vesmírnému fenoménu vědecký statut a založit mezinárodní výzkumnou síť.

J. A. Hynek ve Spielbergově filmu Blízká setkání třetího druhu (1977)

J. A. Hynek ve Spielbergově filmu Blízká setkání třetího druhu (1977)

Během svého života poskytl Josef Allen Hynek na téma UFO a mimozemských entit nesčetné množství rozhovorů a sepsal několik knih. Byl to on, kdo navrhl pro zdokumentování těchto případů používat dnes už legendární tříbodovou stupnici „blízkých setkání“ (I. stupeň: pozorování neobvyklých úkazů na obloze, II. stupeň: zkoumání pozemních stop po přistání údajných létajících talířů, konečně III. stupeň: přímé setkání se zástupci mimozemských entit.) Když si režisér Steven Spielberg právě tato slova „vypůjčil“ pro název svého filmu „Blízká setkání třetího druhu“, působil dr. Hynek během natáčení jako odborný konzultant. V tomto filmu si zahrál i maličkou roli, kde jej můžeme vidět jako vousatého muže, vystupujícího z davu při přistání vesmírného plavidla.

Pozemská pouť tohoto nejznámějšího ufologa světa skončila 27. března 1986, avšak jeho badatelská práce a archivy jsou i dnes cenným materiálem nejen pro příznivce UFO.

Další články

Zavří­t reklamu