Jon Brower Minnoch, nejtěžší muž světa i historie.

Jon Brower Minnoch, nejtěžší muž světa i historie. | zdroj: allthatsinteresting.com


Jon Brower Minnoch byl nejtlustější muž na světě, jeho váha je dodnes šokující

TÉMATA: lidé | extrémy | rekordy

user-avatar

Tomáš Chalupa

4. 05. 2018 | 16:21

Jon Brower Minnoch vážil 630 kilogramů, což z něj činí nejtěžšího člověka, který kdy žil. Jeho váha sice kolísala, i o sto kilo, ale stejně si své prvenství udržel až do smrti. Ta bohužel přišla poměrně brzy.

V roce 1978 byl Jon Brower Minnoch oficiálně jmenován nejtěžším mužem světa. Neexistují žádné oficiální záznamy, že by někdo v historii lidstva vážil více. 

Že Jon bude tak trošku cvalík, začalo být jasné velmi brzy. Už ve dvanácti letech vážil 133 kilogramů, což je o 50 kilogramů více, než kolik váží novorozený slon. Jak rostl, rostla závratně i jeho váha. Přesto ještě v době, kdy vážil stejně jako dospělý lední medvěd, nebyl držitelem rekordu nejtěžšího člověka na světě.

Jonův život ovšem kvůli váze nebyl příliš veselý. Měl mnoho zdravotních komplikací souvisejících s jeho váhou. V roce 1978 byl převezen do nemocnice v Seattlu. Převoz muselo zajistit dvanáct hasičů z místního hasičského sboru, kteří pro tento úkol měli speciální nosítka. Stejně tak bylo potřeba 13 zdravotních sester, aby ho dokázaly položit do nemocničního lůžka.

O jeho váze mohli lékaři v nemocnici jen spekulovat. V budově nebyla váha, která by dokázala takovou zátěž vydržet a přesně ho zvážit. Odhad lékařů byl 630 kilogramů. Lékaři byli jeho váhou šokováni a okamžitě nařídili přísnou dietu. Minnoch mohl sníst pouze 1200 kalorií za den. Dieta měla účinek a Minnoch zhubl na 200 kilogramů. V tu chvíli byl rekordmanem v oblasti hubnutí. Nikomu se doposud nepodařilo shodit 400 kilo.

Bohužel po čtyřech letech se jeho váha už zase nacházela někde kolem 600 kilogramů. Zkrátka nastoupil dobře známý jo-jo efekt. Přesto ne vše bylo v Minnochově životě trudné. Stihl se totiž oženit, vzal si ženu jménem Jeanette, která vážila pouhých 50 kilogramů. Byl mezi nimi největší váhový rozdíl v dějinách, takže opět rekord. A co více, pár měl spolu dokonce dvě děti.

Tím ale radosti skončily, zdravotní problémy přetrvávaly a ve věku 42 let Minnoch zemřel. Jeho rekord odolal i Mexičanovi, který s váhou 580 kilogramů útočil na toto bizarní prvenství. Minnochová váha tak dodnes nebyla překonána.

user-avatar

Tomáš Chalupa

4. 05. 2018 | 16:21

Zavří­t reklamu