válkaČeskoslovenskoobjevy

Johnson nechce být první po Cromwellovi, kdo zruší Vánoce

Johnson nechce být první po Cromwellovi, kdo zruší Vánoce
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 2 fotky+ 3 fotky

Přes hrozivou situaci ve Velké Británii Boris Johnson nechce zemi uvést do stavu lockdownu na období Vánoc. Podle zákulisních informací si údajně uvědomuje, že by byl první hlavou státu od dob Cromwella, který „zakáže Vánoce“. A takto se prý do dějin zapsat rozhodně nechce.

Tomáš Chalupa 18. prosince 2020

Proti Johnsonovu rozhodnutí rozvolnit na období svátků koronavirová opatření reagovaly dva odborné lékařské časopisy. The British Medical Journal a Health Service Journal napsaly poprvé po sto letech společný úvodník, ve kterém apelovaly na premiéra, aby naopak opatření zpřísnil, protože kovidová čísla rozhodně nejsou dobrá. „Doufáme, že se vláda vyhne další velké chybě, která by stála mnoho životů,“ píší lékaři v úvodníku doslova. Po zpřísnění volají i opoziční labouristé a celkově je prý tlak na premiéra obrovský. Ten ale opravdu nechce jít ve šlépějích Olivera Cromwella.

Cromwell vládl Británii jako Lord Protektor od roku 1653 do roku 1658. Byla to doba, kdy byly svátky včetně Vánoc v podstatě zakázány nebo silně omezeny. V Londýně hlídali na ulicích vojáci, aby zadržovali potraviny, u kterých bylo podezření, že mají skončit na štědrovečerním stole. Lidé nesměli chodit na mše, obchody byly zavřené. Britové na toto období pohlížejí jako na dobu temna a Johnson se obává, že stejně se budou dívat i na jeho už tak vratkou vládu.

Thumbnail # Praděda Borise Johnsona byl turecký novinář, kterého ubili k smrti
Mohlo by Vás zajímat:

Praděda Borise Johnsona byl turecký novinář, kterého ubili k smrti

Jenže na rozdíl od nás, kde se spíše volá po rozvolňování a nezavírání, v Británii je situace opačná. Politici z opozičních lavic, část médií a velká většina odborníků volá po zpřísnění opatření. Zatímco Johnson sleduje jen svou vlastní popularitu a snaží se zavděčit lidem, tlak na jeho vládu, aby svůj postoj přehodnotila, je opravdu extrémní. Situaci navíc komplikuje brexit, který zřejmě skončí takzvaným tvrdým odchodem bez dohody, což od ledna způsobí obrovské problémy na hranicích a důsledky pocítí mnoho odvětví i běžných lidí. V takové situaci mít ještě vysoká pandemická čísla je smrtící koktejl. Jestli Johnson nakonec svůj názor změní, se uvidí v nejbližších dnech.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu