válkaČeskoslovenskoobjevy

Johnny Cash způsobil obří požár, nikdy toho nelitoval a ještě si stěžoval

Johnny Cash způsobil obří požár, nikdy toho nelitoval a ještě si stěžoval
Zdroj: Wikimedia Commons

Johnny Cash byl nejen vynikající zpěvák, ale měl také velké problémy s alkoholem a drogami. To ho nakonec dovedlo až do situace, kdy zapálil nechtěně národní park a způsobil ekologickou katastrofu.

Tomáš Chalupa 15. září 2021

K události došlo v červnu roku 1952. Cash nocoval se svým synovcem v karavanu v oblasti národního parku Los Padres v Kalifornii. Jeho karavan začal z neznámých příčin hořet a požár se rychle šířil. Cash ani synovec naštěstí nebyli v karavanu, ale údajně spokojeně rybařili nedaleko. Oheň však nakonec dostihl i je a málem v něm Cash uhořel.

Bylo spáleno 206 hektarů vzácného lesa, ze kterého odletělo 53 ohrožených kondorů, kteří zde žili v rezervaci. Policie případ vyšetřovala a Cash uvedl, že požár způsobila jiskra z odvětrávacího systému jeho karavanu. Na otázku policie odpověděl: „Oheň jsem nezaložil já, ale můj truck. Je po něm, takže ho nemůžete vyslechnout.“ Nebyla to jediná poněkud zvláštní, až cynická odpověď slavného zpěváka. Když mu policisté oznámili, že zničil hnízdiště desítek vzácných kondorů, Cash jim odsekl: „Nezajímám se o ty vaše zpropadené žluté kondory.“

Cash dostal pokutu ve výši 125 tisíc dolarů, což byla tehdy opravdu vysoká suma. Zpěvák nakonec zaplatil jen 80 tisíc dolarů, a to ještě velmi neochotně. V různých rozhovorech uváděl, že je jediný člověk v Americe, který byl popotahován za to, že způsobil požár lesa. Svou vinu si nikdy plně nepřipustil. Ovšem mnoho lidí se domnívalo, že na vině nebyla žádná porucha na jeho voze, ale jednoduše drogy, kterým Cash v té době již zcela propadl. Jednoduše si podle nich rozdělal oheň, na který pak zapomněl nebo který se mu vymknul z rukou. Jak to bylo doopravdy, už se zřejmě nikdy nedozvíme.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu