válkaČeskoslovenskoobjevy

Johnny Cash byl první Američan, který se dozvěděl o smrti Stalina

Johnny Cash byl první Američan, který se dozvěděl o smrti Stalina
Zdroj: thevintagenews.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Johnny Cash byl zpěvák, skladatel, hudebník a ikona americké kultury. Byl ale také voják a právě díky svému vojenskému angažmá se shodou okolností jako vůbec první Američan dozvěděl mimořádnou novinu – vůdce Sovětského svazu Stalin je mrtev.

Tomáš Chalupa 25. března 2019

Johnny Cash (1932–2003) měl 18 let, když vypukla korejská válka. 7. června roku 1950 se přihlásil k letectvu a po základním výcviku na letecké základně v San Antoniu byl zařazen ke 12. radiomobilní peruti. Ta patřila k letecké tajné službě a základnu měla v německém Landsbergu.

Jeho práce byla jednoduchá. Seděl na železné židli, na uších měl sluchátka a poslouchal nepřátelskou, tedy sovětskou komunikaci. Zjevně to nebyla nijak vzrušující práce, takže v Landsbergu založil svou první hudební skupinu The Landsberg Barbarians. Tři roky takto žil na základně, aniž by se, řečeno vojínem Kefalínem, po dobu jeho služby cokoliv zvláštního stalo.

5. března roku 1953 se ale vše změnilo. Cash ve sluchátkách slyšel mimořádně závažnou a důležitou zprávu. Vůdce Sovětského svazu Josif Vissarionovič Stalin zemřel. Američané měli pochopitelně eminentní zájem znát informace o Stalinově zdravotním stavu. Byly to informace prvořadého strategického významu, ovšem Sověti z pochopitelných důvodů nikdy nic nezveřejňovali. Američané tak jen matně tušili, že Stalin je nemocný. Nyní byl Johnny Cash vůbec první, kdo se dozvěděl, že Stalin je po smrti.

Samotné poslední dny Stalina jsou dodnes zahaleny tajemstvím. Raněn mrtvicí byl asi někdy mezi 1. a 2. březnem a po záchvatu zůstal dlouho ležet bez pomoci. Existuje teorie, že záchvat byl vyvolán sporem mezi ním a členy vedení. Podle další z nich měl smrt obávaného vládce na svědomí ministr vnitra a obávaný kat, který sám skončil na popravišti, Lavrentij Berija. Ten se prý obával, že Stalin žene zemi do třetí světové války.

Informaci o smrti Stalina Johnny Cash přesně podle protokolu předal dál. A to bylo všechno. Byl zavázán mlčením a nesměl o této informaci s nikým mluvit teď ani potom. O rok později jeho služba v Landsbergu skončila a on byl se ctí propuštěn z armády. Jeho kariéře zpěváka už nestálo nic v cestě.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu