válkaČeskoslovenskoobjevy

Johnny Appleseed sázel jabloně po celé Severní Americe

Johnny Appleseed sázel jabloně po celé Severní Americe
Zdroj: ancientpages.com

Thomas Jefferson kdysi řekl, že největší službu, jakou můžeme nějaké zemi prokázat, je přidat nějakou užitečnou rostlinu do její kultury. A přesně to dělal Johnny Appleseed po celý svůj život a to byl také jeho celoživotní odkaz. Bloumal cestami křížem krážem celou Amerikou a kamkoliv přišel, tam sázel jabloně.

Tomáš Chalupa 13. června 2019

Jeho snem bylo vysadit tolik jabloní, aby nikdo v zemi netrpěl hladem. Appleseed se stal lidovým hrdinou, který vstoupil do legend, a dnes už je těžké rozlišit mýty od skutečnosti. Ví se nicméně jistě, že jeho pravé jméno bylo John Chapman a narodil se v Leominsteru v roce 1774.

Když mu bylo dvacet, začal vandrovat po celé Americe. Kam přišel, tam byl vítán. Měli ho rádi osadníci, ale i místní Indiáni, kteří ho dokonce považovali za šamana. Byl dobře znám pro svůj pacifismus a celkový uměřený přístup k životu.

Od Indiánů se naučil, jak přežít v divočině. Lidé si ho pamatovali, jak chodil sněhovými vánicemi bez bot a tvrdil, že žádné nepotřebuje. Dokázal přežít s naprostým minimem nářadí či zásob. Ale vždy měl s sebou nějaká semena jabloní, která sázel.

Tradovalo se o něm, že celou zimu jedl jen ořechy nebo že přeplul řeku French Creek jen na kusu ledové kry. Nikdy nespěchal, čas pro něj nehrál žádnou roli. Nerozházel ho ani zásadní vojenský konflikt, kterým byla válka o nezávislost. Nejevil o boj nejmenší zájem.

Vystupoval sice jako chuďas, ale podle všeho dokázal vydělat poměrně dost peněz prodejem svých jabloní. Ale peníze příliš nechtěl, raději je směňoval za jídlo či další potřebné věci. A mnohokrát si nenechal zaplatit vůbec, protože pro něj bylo hlavní, aby jabloně rostly.

Nikdy nezabil v přírodě ani jediné zvíře. Nelovil ani nerybařil. Bohužel jeho asketický způsob života se na něm projevil, takže po většinu života byl nemocný. Dožil se ale přesto požehnaného věku 70 let. Zemřel v březnu roku 1845 na zápal plic.

Padesát let sázel jabloně, a výsledky jeho činnosti se projevovaly zejména v Pensylvánii, Ontariu, Ohiu, Indianě a Illinois. Jeho příběh byl sepsán do mnoha románů a filmů. I dnes zná jméno Johnny Appleseed každé malé americké dítě.

Další články

Zavří­t reklamu