válkaČeskoslovenskoobjevy

Johna Steiningera zabily jeho vlastní extrémně dlouhé fousy

Johna Steiningera zabily jeho vlastní extrémně dlouhé fousy
Zdroj: allthatsinteresting.com

Hans Steininger byl populárním starostou městečka Braunau nad Innem, který udivoval svým ohromným plnovousem. Ten se mu ovšem nakonec stal osudným.

Tomáš Chalupa 19. června 2018

Braunau nad Innem bude už zřejmě navždy postiženo tím, že se v něm narodil Adolf Hitler. Přitom zajímavých historických postav má toto malé rakouské městečko více. Jednou z nich byl jeho starosta Hans Steininger, který stál v čele obce v roce 1567.

Ví se toho o něm jen málo. Byl prý mezi lidmi velmi oblíben a zřejmě svůj úřad vykonával dobře. Druhou věcí, která je o něm známa, byl jeho obří plnovous, který měl délku kolem 1,25 metrů. To je ovšem poněkud nepohodlná ozdoba tváře, takže svůj vous Steininger roloval a strkal do náprsní kapsy. Jak s takovou vizáží vypadal, to už si musí představit každý čtenář sám.

Ovšem ne vždy měl svůj vous takto skrytý. A to se mu stalo osudným. 28. září 1567 vypuknul v obci požár. Obyvatele zachvátila panika a sháněli se po starostovi. Ten se rázem ocitnul v centru dění, zařizoval a pobíhal z místa na místo a nevšiml si, že mu mezitím jeho vous vypadl z kapsy. Vystoupal na vysoké schodiště a na jeho vrcholu si přišlápl své vousy. Zakopl a spadl ze schodů a zlomil si přitom vaz.

Obyvatelé jeho skonu velmi želeli a tak na jeho počest postavili před místním kostelem vysokou sochu. Než byl pohřben, tak mu jeho plnovous ustřihli a vystavili v muzeu, kde je k vidění dodnes.

Další články

Zavří­t reklamu