válkaČeskoslovenskoobjevy

John Young ohrozil loď Gemini 3, propašoval na ni sendvič

John Young ohrozil loď Gemini 3, propašoval na ni sendvič
Zdroj: thevintagenews.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Padesát let starý chleba s lančmítem se nachází ve speciálním pouzdře v muzeu Virgila Grissoma ve městě Mitchell v Indianě. Je tam proto, že to je jediný sendvič, který se kdy podíval do vesmíru. A NASA z toho měla těžkou hlavu.

Tomáš Chalupa 14. ledna 2019

V roce 1965 startovala loď Gemini 3 s posádkou právě zmiňovaného Virgila Grissoma a jeho mladého kolegy Johna Younga. Když byla loď ve vesmíru, Young z ničeho nic vyndal z kapesního vaku na skafandru tento sendvič, tedy přesněji dva krajíce chleba, mezi kterými byl lančmít. Nešlo o žádné speciální hi-tech jídlo, které astronautům dodávala NASA, ale normální chleba, jaký si nosí spousty chlapů do práce na svačinu.

Grissom jako velitel letu ale s kontrabandem neměl zjevně žádný problém, naopak se Youngovu nápadu zasmál. Oba si párkrát kousli do chleba a zbytek pak uložili zpět do vaku. Po kabině ale ve stavu beztíže poletovaly drobky tohoto chleba, což později NASA vyhodnotila jako riziko pro jemná elektronická zařízení. Za letu se o chlebové aféře nijak nemluvilo, ale po návratu na Zemi dala NASA jasně najevo, že se jí podobný postup naprosto nelíbí. Napříště už žádné neschválené pozemské jídlo, a rozhodně ne sendviče, znělo od té doby jasné pravidlo NASA.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu