válkaČeskoslovenskoobjevy

John Pemberton vynalezl Coca-Colu, přesto zemřel jako naprostý chuďas

John Pemberton vynalezl Coca-Colu, přesto zemřel jako naprostý chuďas
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 1 fotka+ 2 fotky

Coca-Cola je jednou z největších korporací světa, zaměstnává 130 tisíc lidí pod celém světě a logo firmy znají na celé planetě. Receptura na nápoj je jedním z nejpřísněji střežených tajemství světa, ovšem vynálezce coly John Pemberton na ní nijak zásadně nezbohatl.

Tomáš Chalupa 21. října 2021

John Pemberton byl lékárník, který sloužil za občanské války na straně Konfederace. Účastnil se bitvy o Columbus, která je považována za poslední velkou bitvu této války. Byl v ní těžce zraněn sekem šavlí a ocitl se v ohrožení života. Podařilo se mu vyléčit, ale na bolest bral velké dávky morfia, na kterém si vypěstoval závislost. S tou se snažil bojovat a hledal medicínu, která by ho závislosti zbavila. Experimentoval také s kokou, ze které začal vyrábět nápoj. Pouhý rok po bitvě o Columbus začal nápoj prodávat pod jménem Pemberton’s French Wine Coca, který vyráběl ve svém obchodě Pemberton’s Eagle and Drug House.

Nápoj měl mít podle výrobce spoustu skvělých vlastností – měl sloužit jako tlumič bolesti, afrodiziakum a antidepresivum. Jeho popularita rychle rostla, stejně jako prodeje. Problém byl, že nápoj byl alkoholický, protože obsahoval víno. Vyhláška, která začala v Atlantě platit v roce 1886 ale zakazovala obyvatelům výrobu a prodej alkoholických nápojů. Pembertonův nápoj se tak musel změnit na nealkoholický.

Thumbnail # Coca-Cola slaví 130 let. Tohle je 10 věcí, které jste o ní nejspíš nevěděli
Mohlo by Vás zajímat:

Coca-Cola slaví 130 let. Tohle je 10 věcí, které jste o ní nejspíš nevěděli

Na prodej limonády založil novou společnost Coca-Cola Company, recept vytvořil společně se svým dlouholetým kamarádem Willisem Venablem. Bublinková limonáda se sirupem se ale neprodávala tak dobře, jak si Pemberton představoval, přestože sám vždy tvrdil, že jednou bude národním americkým nápojem. Jenže jeho vize se nenaplňovala, takže se rozhodl prodat práva na její výrobu a prodej svým partnerům v Atlantě. Co bylo horší, nápoj vůbec nepotlačoval jeho závislost na morfiu, což vedlo ke zhoršování jeho zdravotního stavu. Morfium bylo navíc hrozně drahé a Pemberton za něj postupně utratil všechny své peníze. Umřel na rakovinu žaludku prakticky bez peněz v roce 1888.

Tragédie byla navíc ještě hlubší, protože Pemberton stále držel část své společnosti, a tento podíl zdědil jeho syn Charles. Ten byl ale rovněž závislý na morfiu a zemřel šest let po svém otci. Nebyl tak svědkem fascinujícího úspěchu Coca-Coly, který brzy přišel.

Thumbnail # Věděli jste? Coca-Cola měla být původně lékem na kocovinu
Mohlo by Vás zajímat:

Věděli jste? Coca-Cola měla být původně lékem na kocovinu

Existuje ale ještě jedna, zcela odlišná verze příběhu. Podle ní Pemberton vůbec na morfiu závislý nebyl a jeho byznysu se dařilo. To vzbudilo pozornost Asa Candlera, který chtěl získat práva na prodej (a skutečně je získal). Podle některých zdrojů ale na Pembertona tlačil všemi možnými způsoby, vyhrožoval mu a nakonec zřejmě způsobil jeho smrt. Nastražil pak kolem těla morfium a rozhlašoval, že Pemberton byl na morfiu závislý. Jeho smrt však byla opředena tajemstvími a Candler později u soudu čelil obvinění, že podpisy na smlouvách jsou falešné. Práva na Coca-Colu mu však zůstala.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu