válkaČeskoslovenskoobjevy

„John Lennon mi řekl, že odchází z Beatles, ale nikomu jsem to neřekl.“ Příběh novináře, který znal velké tajemství

„John Lennon mi řekl, že odchází z Beatles, ale nikomu jsem to neřekl.“ Příběh novináře, který znal velké tajemství
Zdroj: dailymail.co.uk

Na konci roku 1969 navštívil novinář Ray Connolly Johna Lennona. Muzikant byl společně s Yoko Ono ubytovaný v torontském domě zpěváka Ronnieho Hawkinse a v Kanadě byl kvůli návštěvě premiéra Pierrea Trudeau. Aniž by to žurnalista očekával, bylo mu tehdy sděleno velké tajemství.

Simona Knotkova 6. dubna 2017

„Hned po mém příchodu mě John pobídl, abych ho s Yoko následoval do ložnice. Tam mi s chichotáním jen tak mimochodem oznámil zničení nejpopulárnější kapely. ‚Opouštím Beatles,‘ řekl mi, zatímco si sušil mokré vlasy ručníkem. Ztratil jsem řeč,“ vzpomíná Ray Connolly v článku pro Daily Mail.

Pokračuje: „Proč by kdokoliv příčetný ničil nejúspěšnější zábavní uskupení, které svět kdy znal? Nedávalo to smysl. Ale nebyl jsem jenom udivený. Byl jsem otřesený, protože i já jsem byl fanouškem Beatles.“

V rukou tehdy držel velkého sólokapra. Mohl být prvním novinářem, který o rozpadu největší kapely tehdejší doby řekne světu. A snad by to i udělal, nebýt Lennonova dovětku: „Ale nikomu to neříkej.“ Jeho slovo bylo pro Connollyho posvátné.

John Lennon a Yoko Ono v roce 1969

John Lennon a Yoko Ono v roce 1969

Problémů mezi členy si povšiml už předtím. O několik týdnů dříve se v Apple Records konalo zasedání muzikantů s vedením, na němž panovala napjatá atmosféra. Connolly o tom napsal článek, který nadepsal „Den, kdy Beatles zemřeli“. Netušil, jak moc jsou jeho metaforická slova příhodná. Někdo to už ale věděl… V reakci na text dostal novinář následují den bílou růži. Na kartičce stálo: „S láskou John a Yoko.“ Mezi řádky mu hudebník oznamoval, že situaci odtušil dobře.

I na onen den si Lennon koneckonců v Torontě vzpomněl. Connollymu osvětlil, že Paul tehdy navrhl, že by se pro zlepšení situace mohli znovu vrátit na cestu a koncertovat v malých klubech. „Myslím, že jsi praštěný. Odcházím z The Beatles. Chci se rozvést,“ odvětil mu tehdy John.

John Lennon a Paul McCartney

John Lennon a Paul McCartney

Když v květnu roku 1970 vyšel singl Let It Be, do Connollyho rukou se dostaly utajené dokumenty. Podle nich Paul McCartney už neplánoval nahrávat další skladby s The Beatles. A skandál byl na světě.

„Jiné noviny porušily embargo a na přední stranu si napsaly: Paul opouští Beatles. Během několika hodin se z něho stal nejvíce nenáviděný muž na světě. Byla to taková zlomyslná ironie. Paul, Brouk, který jako jediný držel po smrti manažera Briana Epsteina kapelu pohromadě, byl teď považován za příčinu její zkázy. Muselo vám ho být líto.“

Z dobového tisku

Z dobového tisku

Spokojený nebyl ani John. Novináři volal a ptal se ho, proč nenapsal v prosinci o něm. To on chtěl být tím, kdo opouští Beatles. „Řekl jsi mi, že to nikomu nemám říkat,“ namítl tenkrát Connolly do telefonu. „To ty jsi novinář, Connolly, ne já,“ odpověděl mu on.

Nešťastný McCartney si s ním poté domluvil schůzku. Do článku mu chtěl všechny věci uvést na pravou míru. Žurnalista se tak například dozvěděl, že ve skutečnosti skupinu už dříve načas opustil Ringo i George. Prvnímu vadily neustále rozepře, druhý se zase necítil dostatečně autorsky oceněn. Paul byl jediný, který o odchodu nikdy neuvažoval. Přesto byl právě on v očích veřejnosti brán za zrádce.

Ringo Starr a George Harrison ve studiu

Ringo Starr a George Harrison ve studiu

The Beatles se oficiálně rozpadli v roce 1970. Connoll patřil tehdy k lidem, které konec formace hluboce zasáhl. Z většího rozhledu po letech už ale chápe, že nebylo jiné cesty.

„Když jsem viděl dokument The Beatles: Eight Days A Week, byl jsem šokován, jak se z nadšených, drzých kluků v roce 1963 změnili v utahané nešťastné ikony v roce 1969. Johnovi nebylo ani třicet, ale vypadal na čtyřicet.“

Svůj článek uzavírá slovy: „Vraždou The Beatles na konci šedesátek je John Lennon zamrazil v čase. Nikdy nás pak v budoucnu nezklamali, což by se možná stalo, kdyby zůstali spolu. I to je důvod, proč o nich lidé pořád točí filmy a píšou knížky. A proč je jejich hudba stále kolem nás.“

Související články

Další články

Zavří­t reklamu