válkaČeskoslovenskoobjevy

John Grizzly Adams byl jeden z nejslavnějších dobrodruhů Ameriky, život spojil s medvědy

John Grizzly Adams byl jeden z nejslavnějších dobrodruhů Ameriky, život spojil s medvědy
Zdroj: thevintagenews.com

Příběh Johna Grizzlyho Adamse je jeden z nejpodivuhodnějších příběhů americké historie. Svůj život měl spojený se zvířaty, divočinou a dobrodružstvím. A také mnohokrát riskoval život.

Tomáš Chalupa 12. ledna 2019

Adams zkusil ve svém životě naprosto všechno. V jednadvaceti ho málem zabil bengálský tygr, živil se jako švec, zkoušel to jako horník, lovec, farmář, rančer a obchodník. V roce 1852 přišel o svůj ranč ve Stocktonu poté, co mu ji zabavili věřitelé. Sebral pár věcí a vyrazil do divočiny – do hor Sierra Nevada.

Žil v malé chatě, kterou si postavil v lesích, obklopen zvířaty a přátelsky naladěnými Indiány. Lovil, drobně obchodoval s Indiány, ale věnoval se také podivuhodné činnosti chytání a trénování divokých šelem, zejména medvědů grizzly.

Měl dokonce svou vlastní cvičenou skupinu medvědů, které pojmenoval Lady Washingtonová, Generál Fremont a Benjamin Franklin. Zkoumal vzdálené kraje, došel až ke hranicím Kanady, do Mohavské pouště i k Salt Lake City. Někdy si na cesty najal indiánské stopaře.

Tři roky žil takto v divočině. Pak se v roce 1856 přesunul do San Francisca. Dostal totiž nabídku, aby se svými cvičenými medvědy vystupoval na show. Musel si znovu zvyknout na život ve městě. Jeho show a horské muzeum získaly velkou popularitu, psalo se o tom dokonce v místním tisku.

Adams byl po celou tu dobu ženatý. Svou paní zanechal v Massachusetts. Jak stárnul, měl touhu vydělat dostatek peněz, které by jeho choť mohla po něm zdědit. Rozhodl se znovu přestěhovat svůj zvěřinec a svou show nabídnout v New Yorku magnátovi Barnumovi, který po podobných atrakcích doslova prahnul.

To se skutečně podařilo a šest týdnů vystupoval v Barnumově organizaci se svou show. Jenže jeho zdraví se rychle zhoršovalo. Doktor mu otevřeně řekl, že je správný čas napsat poslední závěť a uspořádat své záležitosti. Adams neviděl jinou možnost, jak vydělat peníze, než prodat svou show Barnumovi.

Zdravotní problémy Adamse souvisely s jeho pobytem v horách a cvičením medvědů. Jeden ho zle napadl, prorazil mu dokonce lebku a utrhl kus kůže na hlavě. Navíc mu pak ránu znovu otevřel Generál Fremont, takže se ještě více otevřela. Adams tak měl otevřenou část lebky a byl pod ní vidět jeho mozek. Není divu, že v takovém stavu rychle zdravotně sešel.

Adams ještě stihl dorazit za svou ženou, synem a dcerami do Massachusetts a tam po pěti dnech zemřel. Je pochován na hřbitově Bay Path. Hned vedle něj leží jeho žena, dcery, syn, matka i otec.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu