válkaČeskoslovenskoobjevy

John Dillinger utekl z nejpřísnějšího vězení s dřevěnou pistolí v ruce

John Dillinger utekl z nejpřísnějšího vězení s dřevěnou pistolí v ruce
Zdroj: thevintagenews.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Americký gangster John Dillinger byl hlavou nechvalně známého Dillingerova gangu. Jak už to tak u gangsterů bývá, Dillinger skončil v jednom z nejpřísněji střežených vězení v USA Crown Pointu v Indianě. Ale podařil se mu opravdu husarský kousek.

Tomáš Chalupa 6. dubna 2019

Dillingerův gang řádil na americkém středozápadě v době velké ekonomické krize. Loupil, přepadával banky a získával tak peníze a slávu. Byl v tom ostatně velmi dobrý, jenže postupoval při tom krvavě. Při bankovních loupežích zabil nejméně deset lidí, a to bylo skutečně moc. Federálové po něm neúnavně šli.

V lednu roku 1934 poznalo několik lidí v Tsuconu členy jeho bandy. Policie je všechny zatkla a za mřížemi skončil i sám Dillinger. Byl převezen do Indiany do věznice Crown Point. Vyšlo mnoho článků o tom, že z této věznice je nemožné uniknout. Navíc byla posílena ostraha, protože všichni věděli, čeho všeho je Dillinger schopen. Vlastně nevěděli, protože gangster je převezl.

Dillinger si z fošny vyřezal maketu pistole. S pistolí, která byla dokonale provedená a na první pohled nevypadala jako maketa, se mu podařilo odzbrojit několik stráží a sebrat jim jejich samopaly Thompson. Se skutečnou zbraní vnikl do garáže, kde ukradl šerifovo auto a jednoduše s ním odjel do Chicaga.

Nutno říct, že policie měla z celé aféry ohromnou ostudu, protože se sama chlubila, že z Crown Pointu Dillinger neuteče. Navíc lidé mu fandili, protože dokázal nemožné. Frustrovaný šerif Lillian Holley se nechal slyšet, že napříště Dillingera rozhodně nebude zatýkat, ale rovnou ho zastřelí svou vlastní pistolí.

FBI pořádala na Dillingera celonárodní hon. Ten mezitím pobýval u své přítelkyně Evelyn Frechette v Chicagu. Tři dny po svém útěku zorganizoval přepadení banky v Sioux Falls v Jižní Dakotě. Jeho štěstí jej ale opustilo 22. července 1934, když navštívil kino. Policie jej kompletně obklíčila. Dillinger se snažil uprchnout, byl ale čtyřikrát střelen a na místě zemřel.

Dillinger zůstal celebritou i po smrti. Na jeho pohřeb, přestože datum a místo se snažily úřady utajit, přišlo na 5000 lidí. Jeho útěk s dřevěnou pistolí jej navždy vynesl do pomyslné Síně slávy zločinu.

Další články

Zavří­t reklamu