válkaČeskoslovenskoobjevy

John Calhoun tvořil krysí města, vždy ale zkolabovala, možná lidstvo dopadne stejně

John Calhoun tvořil krysí města, vždy ale zkolabovala, možná lidstvo dopadne stejně
Zdroj: Wikimedia Commons

Dne 9. června roku 1968 uložil Dr. John Calhoun do speciální obrovské krabice devět bílých myší. Nacházel se v Institutu zdraví v Bethesdě a právě zahajoval zvláštní experiment. Byl to počátek velkého projektu, na jehož konci vzniklo krysí město.

Tomáš Chalupa 15. prosince 2021

Krabice se jmenovala Universe 25 a byla vybavena vším potřebným, kontrolou teploty, potravou a stovkami „místnůstek“, kde se mohly pářit a zakládat rodiny. Bylo to skutečně město, nebo možná ráj, kde hlodavci nebyli vystaveni žádnému stresu ani si nemuseli sami shánět potravu. Všude jí bylo dost. Myši, které se sem dostaly, byly zřejmě těmi nejšťastnějšími na světě. Ovšem nevěděly, že nakonec ony i všichni jejich potomci časem zahynou.

Za projektem stál Dr. John Calhoun, který měl doktorát z biologie a už jako malý se zabýval shromažďováním nejrůznějších druhů zvířat, od želv až po ptáky. Universe 25 nebyl jeho první projekt tohoto typu. Už v roce 1945 si jej najala norská vláda, aby zjistil všechno o norských krysách, které velmi trápily tamní hospodářství. A Calhoun jim postavil čtvrtakrové město. Očekával, že v jeho krysím městě bude na vrcholu populační křivky žít na 5000 krys. Ale ve skutečnosti jejich počet nikdy nepřekročil 150. V tom bodě totiž krysy byly příliš vystresované na to, aby se dále množily. Chovaly se podivně a nakonec začaly spolu bojovat.

Calhoun chtěl přijít celé věci na kloub a postavil krysám mnohem větší město, navíc vybavené mnoha vychytávkami, rampami a tunely. A pak postavil další a další. Stavěl města pro krysy i myši. A jedním z nich bylo i Universe 25.

Výsledky u myší i krys byly ale vždy stejné. V určitém bodě se každá jejich „civilizace“ jednoduše zhroutila, bez ohledu na to, jak velké a komfortní jejich město bylo. Universe 25 z nich bylo největší, a i v tomto městě nakonec došlo ke kolapsu. Hlodavci měli zkrátka nastaven nějaký vzorec chování, ze kterého nebylo úniku.

V Universe 25 dosáhl počet myší 620, to bylo maximum. Pak začaly spolu krysy válčit. Rodiče vyháněli své děti z hnízd, bojovali spolu sousedé, staří proti mladým a nakonec všichni proti všem. Některé myši se tohoto boje odmítaly účastnit a místo toho se oddávaly hedonismu. Pouze žraly, pily a spaly. A také se intenzivně věnovaly svému zvnějšku, neustále se omývaly a krášlily. V žádném případě se ale nechtěly množit ani se nesnažily najít partnery. Když je Calhoun přemístil do jiných podmínek v jiných městech, nic se nezměnilo, tito hlodavci byli pozměnění natolik, že se nedokázali chovat normálně. V roce 1970 se narodilo v Universe 25 poslední mládě a pak populace začala strmě klesat. Poslední krysa zemřela v tomto městě v roce 1973.

Nelze se ubránit paralelám mezi krysími městy a lidskou společností, na což ostatně poukazoval i sám Calhoun. „Já mohu široce mluvit o krysách, ale v myšlenkách mám lidi,“ napsal v jedné z knih Calhoun. Oba tvorové (bereme-li člověka jako tvora) jsou náchylní ke dvěma typům smrti – smrti ducha a smrti těla. Je jedno v jak komfortních podmínkách oba žijí, protože nakonec dojde k tomu, že se dostanou do „duchovně nekomfortního stavu“.

Populace zaznamená strmý růst, což vede k pocitu přeplněnosti, neustálým kontaktům s novými jedinci a ztrátě vazeb. Jakmile se začne zvyšovat počet těch, kteří se jen krášlí a jedí (v lidské společnosti bychom je mohli nazvat singles), růst populace se zastaví a nakonec se celá společnost zhroutí. A to vše uprostřed dostatku, nekonečného množství jídla, vody a v bezpečí před predátory.

Lidstvo zažívá extrémní populační boom a jeho počet dosahuje čísel, které planeta nedokáže nasytit. Minimálně západní část lidstva ale v podstatě žije v blahobytu a naprostém dostatku. Přestáváme se množit, rodinné vazby se rozpadají, počet singles ve společnosti roste a začíná to být trendy a z okolí na nás doléhají imigranti. Nelze se ubránit dojmu, že se právě nacházíme v bodě, kdy Universe 25 mělo 620 myší. A pak nastal strmý pád.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu