válkaČeskoslovenskoobjevy

John Bull je nejstarší funkční parní lokomotiva na světě, podívejte se, jak se s ní jezdilo

+ 1 fotka+ 2 fotky

John Bull je americká parní lokomotiva, ale byla sestrojena v Anglii a odtud lodí putovala do Spojených států amerických. To se psal rok 1831 a 15. září vyjela tahle parní kráska na svou první jízdu. Smithsonianský institut tuto lokomotivu provozoval jako atrakci ještě v roce 1981, čímž se z ní stala nejstarší parní lokomotiva na světě.

Tomáš Chalupa 7. března 2019

Lokomotivu postavil slavný Robert Stephenson. Jezdila na trati mezi městy Camden a Amboy v Pensylvánii. Na Johnu Bullovi byly instalovány bezpečnostní prvky, jako byly světla a zvon. Aby byla posádka chráněna před rozmary počasí, byla zadní plošina, která jinak bývala otevřená, opatřena střechou taženou z vagonu. Aby se zabránilo vykolejení, které jinak bývalo poměrně častým jevem, byl John Bull vybaven pokusnou přední nápravou s malou plošinou. Přezdívalo se jí Cowcatcher neboli česky chytač krav. Nebylo totiž vyloučeno, že by se přes koleje pohyboval nějaký ten skot, a tento vynález mohl sloužit k jeho odstranění z cesty.

Pensylvánské železnice provozovaly Johna Bulla do roku 1876, od té doby byl John Bull jen součástí nejrůznějších výstav a expozic. V roce 1884 lokomotivu koupil slavný Smithsonianský institut a byl přesunut do Muzea národní historie ve Washingtonu. John Bull byl i v tuto dobu stále plně funkční i díky skvělé péči mechaniků a nadšenců. K vidění je též přesná replika Johna Bulla v Železničním muzeu v Pensylvánii.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu